Make your own free website on Tripod.com

ENCIKLOPEDI E VOGEL E FTERRES

Pjesa e dyte

Home
Pjesa e pare
Pjesa e dyte

 

Shėnim: Ky material ju dorezua redaksise qendrore te Enciklopedise se Kurveleshit me 1 maj 2005

 

PJESA E DYTĖ

 

NJERĖZ TĖ SHQUAR TĖ FTERRĖS

 

 

               Bezhani ISMAIL ( 1870 – 1964 ) :  Veprimtar dhe atdhetar nė shkallė fshati e krahine, kryeplak i Fterrės

               Lindi nė Fterrė. Kreu shkollėn e mesme pėr financė nė Stamboll nė vitin 1898.

                Mori pjesė nė pėrpjekjet e bashkėfshtarėve nė luftėn pėr Pavarėsi, pėr mbrotjen e territoreve nga pushtimi grek dhe nė Luftėn e Vlorės mė 1920. Nė periudhėn e sundimit tė Zogut u pėrndoq dhe u detyrua tė emigronte pėrkohėsisht. Pėr idetė dhe veprimtarinė e tij atdhetare, nė periudhėn e pushtimit fashist, u internua nė Porto-Palermo. Pėrkrahu familjarisht Luftėn Nacionalēlirimtare.

                                                 Pėr shumė vite me radhė ka qenė kryeplak i Fterrės dhe bėnte pjesė, gjithashtu, nė Pleqėsinė e Kurveleshit tė Poshtėm.

                                                Ėshtė nderuar nga Kuvendi Popullor me medaljen “Pėr veprimtari patriotike”.

 

                                                                        ¶¶¶

 

             Bazhani Halil Hivzi ( 1877 – 1965 ): Njihet si Hoxhė Bezhani. Ėshtė diplomuar nė Universitetin e Stambollit pėr drejtėsi fetare e shtetėrore, hoxha i Fterrės, qė, pėr rreth 45 vjet, kreu falas shėrbesat fetare.

             Lindi nė Fterrė. Mbas mėsimeve tė para te hoxha i fshatit,  shkon pėr studime tė mėtejshme nė Ēamėri (Filat, Margėllėē e Paramithi). Prej kėtej shkon nė Stamboll e mbaron Medresenė e lartė. Me konkurs pranohet nė Univesitetin Huk  tė Stambollit, tė cilin e pėrfundon nė vititn 1905 pėr drejtėsi fetare e shtetėrore.

             Pas studimeve universitare punon si gjykatės e prokuror nė Vilajetin e Konjės nė Anadoll. Mė pas emėrohet gjykatės e predikues fetar nė Brusė, Ysqydar, Nish, Manastir e Selanik.

                                             Nė vitin 1909 punon nė Himarė. Gjatė Luftės sė Parė Botėrore lufton pėr mbrojtjen e tėrėsisė tokėsore shqiptare nga shovenistet grekė, kapet rob dhe internohet nė ishujt e Greqisė.

                                            Nė vitin 1919 kthehet nė atdhe dhe vendoset ne Fterrė, ku merret me bujqėsi dhe shėrbesat fetare, deri  sa vdiq nė vitin 1965.

                                           Ėshtė shquar pėr drejtėsi e korrektėsi tė vaēantė. Shėrbesat fetare i kryente pa shpėrblim. Vlerėsohet si mėsues dhe edukator i brezit tė rritur tė bashkėfshatarėve.

 

¶¶¶

 

 

Bezhani Hivzi REFIK ( 1917 – 1996 ):  Spiker i Radio-Tiranės, veprimtar i dalluar pėr Fterrėn, krijues e pėrkthyes.

             Lindi nė Fterrė. Shkollėn fillore e kreu nė Fterrė, plotoren nė Berat. Mė 1931 vendoset nė Tiranė, ku nisi studimet nė “Medrese”, tė cilat i vazhdoi deri mė 1936. Mė 1938 regjistrohet nė Liceun e Shkodrės, qė e mbaroi mė 1940. Po nė kėtė vit emėrohet nė punė nė Drejtorinė e PTT nė Tiranė, ku punoi deri nė Ēlirim. Pėrkrahu Lėvizjen Nēl. nė Tiranė. Nė Nėntor 1944 fillon punė nė Radio-Tirana, si spiker i saj, ku i jepet rasti tė transmetojė njoftimin: Ju flet Shqipėria e Lirė !, edhe shqip, edhe  italisht. Kėtu punoi deri nė vitin 1962, duke qenė njėherazi dhe nėpunės nė Drejtorinė e Pėrgjithshme tė PTT, ku punoi deri sa doli nė pension.

        Ka shkruar e botuar nė shtypin e kohės shkrime tė tij dhe pėrkthime nga anglishtja e arabishja. Ishte njeri me kulturė tė gjerė. Megjithėse i larguar nga Fterra, ka qėnė njė nga nxitėsit dhe pėrkrahėsit e djemve fterjotė pėr shkollimin e tyre. Edhe nė moshėn e pensionit dha njė kontribut tė veēantė pėr rregullimin dhe mirėmbajtjen e xhadesė sė Fterrės.   

 

¶¶¶

 

Bezhani Ismail NAFIZ (1928 – 2004 ) : Kryetar i Komisionit Shtetėror tė Kontrollit tė Figurave, anėtar i Gjykatės sė Kasacionit, shkrimtar, avokat.

Lindi nė Fterrė, ku kreu dhe arsimin fillor. Shkollėn e mesme e kreu nė Tiranė. Ka mbaruar Fakultetin Ekonomik e mė pas atė Juridik nė Universitetin e Tiranės.

Nė vitin 1943 merr pjesė nė ēetėn territoriale tė fshatit dhe po kėtė vit inkuadrohet nė Brigadėn e Parė Sulmuese. Nė gusht 1944 ėshtė delegat nė Kongresin e Parė tė Rinisė Antifashiste nė Helmes tė Skraparit. Pėr kontribut nė luftė ėshtė nderuar me pesė dekorata.

Pas ēlirimit punoi nė dikastere qendrore dhe mė vonė si gazetar. Manifestonte idera liberale e demokratike dhe  pas Konferencės sė Tiranės nė vitin 1956 pėrjashtohet nga Partia si armik i saj.

Pėr njė periudhė tė gjatė kreu punė tė rėndomta, sepse i ishte ndaluar nėpunėsia. Por u muarr me krijime e pėrkthime, si dhe me studime shkencore, sidomos nė fushėn e jurispodencės.

Nė vitin 1992 zgjidhet nga Kuvendi Popullor anėtar i Gjykatės sė Kasacionit. Po kėtė vit merr pjesė nė procesin e 2 prillit, si avokat i familjeve tė Dėshmorėve tė Demokracisė nė Shkodėr, pėr tė cilin botoi edhe librin “Procesi i shekullit”

Mė 18 gusht 1997 Kuvendi Popullor e emėron Kryetar tė Komisionit Shtetėror tė Kontrollit tė Figurave, ku dha njė kontribut tė vaēantė.

Mė 1994 botoi librin autobiografik “I mallkuari o Noes”, ndėrsa nė vitin 2002 e  nė vazhdim botoi librin “Mėkatarėt”, nė tre vėllime dhe mė 2004 librin “Me tė madhin  Samėrset Mom”.

 

¶¶¶

 

Bezhani Ismail NAIL ( 1925 – 1983 ) : Drejtues administrativ, ka dhėnė kontribut tė vaēantė pėr vendlindjen.

Ka lindur nė Fterrė. Ka mbaruar studimet e larta nė fakultetin ekonomik. Ka punuar si kryetar dege pėr ekonomi financė. Ka punuar si drejues nė hidrocentralin mbi lumin Mat. Ndėersa pėr mbi 20 vjet ka punuar si drejtues, si zv/drejtor i Ndėrmarrjes Nacionale tė Ndėrtimit “21 Dhjetori” Tiranė dhe si Drejtor i Parkut.

Ka dhėnė njė kontribut tė veēantė nė ndėrtimin e Hidrocentralit tė Fterrės nė vitin 1956 dhe nė mbėshtetjen qė u ka bėrė shumė bijve tė Fterrės pėr punėsim nė Tiranė.

 

¶¶¶

 

Bezhani Nail ILIR ( 1949 ) : Artist teatri dhe filmi, dramaturg cilėsor.

Ka lindur nė Tiranė nė njė familje fteriote. Mbaroi shkollėn e mesme tė ndertimit dhe nė vitet 1972-76 kreu studimet e larta nė Akademinė e Arteve nė Tiranė, arti dramatik. U shqua si aktor nė dramat “ Dy krisma nė Paris”, nė teatrin e Fierit, “Shpagimi”nė teatrin e Elbasanit, “Prometheu”, “Monserat”, “Shtėpia me dy porta”, “Zbutja e kryeneēes”, “Pallati 176” nė Teatrin Kombėtar Tiranė, etj.

            Ėshtė autor i dramave: “Zoti godet me putėr” ( 1995 ), “Nė katin e dytė ėshtė parajsa” (1996), “Mashtruesit” (1997). Komedia e tij “Mashtruesit” ėshtė pėrkthyer nė frėngjisht dhe ėshtė vėnė nė skenė nė Paris, ku si autor vuri nė skenė dhe pjesėn: “Sa mirė bėri qė vdiq”.

            Krijimtaria e tij ėshtė cilėsore.

 

¶¶¶

 

 

Bezhani Nedim VEHAP  (  4 prill 1934 – 12 prill 2002 ) : Asistent Profesor, Doktor i Shekencave nė Gjeologji

Lindi nė Fterrė. Mbas mbarimit  tė shkollės sė mesme politeknike nė Tiranė, punoi pėr disa vjetė nė Mirditė si gjeolog. Nė vitin 1961 pėrfundon Universitetin e Tiranės dhe deri nė vitin 1968 punon pėrsėri nė Mirditė, nė Rubik, si inxhinier gjeolog. Nga viti 1968 deri nė vitin 1972 e gjejmė nė ndėrmarrjen gjeologjike tė Pukės.

Nga viti 1972 deri nė vitin 2000 kryen detyra tė rendėsishme nė Institutin e Kėrkimeve dhe Projektimeve Gjeologjike nė Tiranė, detyra qė i vazhdoi deri kur doli nė pension.

Ka kryer shumė studime e projektime me vlerė nė fushėn e gjeologjisė e veēanėrisht pėr perspektivėn e  bakrit nė rrethet e Veriut, i vetėm, apo me grupe pune  tė drejtuar prej tij. Ėshtė bashkėautor nė hartėn gjeologjike dhe atė metalogjenike tė Shqipėrisė,

Nė vitin 1988 merr titullin “Doktor i Shkencave”, nė vitin 1991 titullin “Mjeshtėr kėrkimesh” dhe vitet e fundit Asistent-Profesor.

 

¶¶¶

 

Bezhani Refik EDIP ( 26 korrik 1948 ): Profesor i Asocuar, Doktor i Shkencave Mjekėsore, pedagog e kirurg.

Lindi nė Fterrė, ku kreu dhe filloren. Gjimnazin dhe Fakultetin e Mjekėsisė tė UT i pėrfundoi nė Tiranė.

Nė vitin 1972, mbasi u diplomua si mjek i pėrgjithshėm, fillon specializimin pranė klinikės sė kirurgjisė  sė pėrgjithshme, pėr urologji, nė Spitalin Nr.2 nė Tiranė, qė e pėrfundon nė vitin 1975. Nga ky vit deri nė vitin 1990 punon si specialist urolog dhe kirurg i pėrgjithshėm nė Poliklinikėn Qendrore tė Tiranės, si dhe nė klinikėn urologjike tė Spitalit Nr. 2 (pėr kirurgjinė ) nė Tiranė

Nė vitin 1990 filloi punėn si pedagog nė Fakultetin e Mjeksisė nė specialistetin e urologjisė, ku vazhdon tė punojė edhe sot.

Nė vitin 1996 ka mbrojtur titullin Doktor i Shkencave Mjekėsore, ndėrsa nė vitin 2004 merr titullin Profesor i Asocuar.

Ka kryer disa specializime brenda e jashtė shtetit, ėshtė pesė herė pjesėmarrės nė seminare ndėrkombėtare  nė Austri, ka mbajtur  referate nė seminare e konferenca kombėtare e ndėrkombėtare, si dhe ėshtė bashkėautor nė shumė publikime kombėtae e ndėrkombėtare

Nė vitin 2001 botoi monografinė : “Morfometria  dhe funksioni i veshkės unike”.

 

¶¶¶

 

Bezhani Refik HAMLET ( 10 qershor 1940 ): Profesor, Doktor i Shkencave Filologjike, pedagog pėr gjuhėt gjermane e angleze.

Ka lindur nė Fterrė, ku mbaroi dhe arsimin fillor. Shkollėn shtatėvjeēare dhe gjimnazin i pėrfundoi nė Tiranė. Nga viti 1958 deri mė 1961 studioi nė Gjermani nė Universitetin e Laipcigut pėr gjuhė e letėrsi gjermane. Nga viti 1961 deri mė 1964 pėrfundon UT nė degėn  gjuhė e letėrsi angleze e shqipe.

Nga viti 1966 deri mė 2005 punon nė Universitetin e Tiranės, nė katedrėn e gjuhės angleze, si pedagog, shef katedre, zėvendėsdekan pėr anėn shkencore nė Fakultetin e Gjuhėve tė Huaja. Pėr vite me radhė  ka drejtuar Kėshillin Shkencor tė Fakultetit Histori-Filologji e tė Gjuhėve tė Huaja.

Gjatė kėtyre viteve ka kryer shumė kualifikime pasuniversitare, nė Gjermani, nė Kinė, nė Amerikė, nė Francė etj.

Ka njė veprimtari tė dendur shkencore e botuese nė fushat pėrkatėse. Ėshtė bashkėautor nė hartimin e Fajalorit Gjermanisht-Shqip nė dy vėllime, me rreth 82.000 fjalė, botuar nė Gjermani. Ka hartuar disa tekste universitare pėr studentėt me mbi 1300 faqe, etj. Kontribut tė vaēantė ka dhėnė edhe nė fushėn e pėrkthimeve nga gjuha angleze e gjermane, ka hartuar e mbajtur  kumtesa e referate shkencore nė veprimtari brenda e jashtė vendit. Mban titullin Doktor I Shkencave Filologjike.

Nė vitin 1995 merr edhe titullin “Profesor”.

 

¶¶¶

 

 

           Bezhani Refik PETRIT  ( 5 janar 1946 ) : Gazetar, studiues e botues librash.

           Ka lindur nė Tiranė nė njė familje fteriote. Arsimin  tetėvjeēar e tė mesėm i kreu nė Tiranė. Pas mbarimit tė  shkollės sė lartė ka punuar fillimisht si gazetar nė gazetėn “Zėri i rinisė”, mė pas nė Shtėpinė  Botuese  “8 Nėnotori” dhe pėr njė kohė mė tė gjatė e sot nė Bibliotekėn Kombėtare.

           Me bashkėautor ka botuar nė vitet 1970-71 dy vėllimet e para tė serisė sė librave“Yje tė pashuar”, nė vitin 1979 pėrgatiti e botoi librin “kongresi i Parė historik i BRASH-it”, nė vitin 2002 boton me bashkėautor vėllimin e parė tė bibliografisė “Libra nė gjuhėn shqipe pėr Islamin”, nė vitin 2003 pėrgatit e boton librin “Shaban Demiri – Gjuha shqipe, probleme dhe disa figura tė shquara tė saj” dhe bibliografinė pėr kėtė personalitet. Nė vitin 2004, me bashkėautor, boton bibliografinė “Bektashizmi nė Shqipėri”.

Ka veprimtari tė gjerė botimesh nė organet e shtypit.

Ka kryer kurse specializimi pasuniversitare nė fushat ku ka punuar.

 

¶¶¶

 

                 Bezhani Nafiz VIRON ( 5 qershor 1958 ) : Mjeshtėr  i Merituar i Sportit, Sekretar i Pėrgjithshėm i Federatės Shqiptare tė Mundjes, 13 vjet radhazi kampion kombėtar nė mundje, trajner i ekipit kėmbėtar.

                 Lindi nė Tiranė nga njė familje fteriote. Shkollimin tetėvjeēar dhe Politeknikumin “7 Nėntori” i mbaroi nė Tiranė.  Mbas mbarimit tė Institutit tė Lartė tė Kulturės Fizike “Vojo Kushi”, deri nė vitin 1994 ka punuar si mėsues  nė shkollat e mesme Tiranė e Durrės . Nga viti 1994 deri nė vitin 2005 ėshtė Sekretar i Pėrgjithshėm i Federatės Shqiptare tė Mundjes.

                Pesėmbėdhjet vjet me radhė  ka qenė dhe ėshtė trajner i mundjes pėr ekipin e Tiranės dhe atė kombėtar.

 Pėr 13 vjet rresht ėshtė shpallur kampion kombėtar nė mundje dhe ka marrė titujt “Mjeshtėr Sporti” dhe mė pas “Mjeshtėr i Merituar i Sportit”. Pėr kėto merita ėshtė nderuar me “Medaljen e Artė”.

 

¶¶¶

 

Braho Baze TARE  ( 1922  -  1988):  Veprimtar i shquar i arsimit nė Kurvelesh e nė Vlorė.

 Lindi nė Fterrė dhe aty kreu dhe vitet e para tė shkollimit. Mbaroi Normalen e Elbasanit mė 1943, ku u aktivizua nė veprimtari antifashiste. Shkoi mėsues vullnetar nė Kosovė dhe pas njė viti kthehet nė Tiranė, ku aktivizohet me levizjen dhe zgjidhet delegat pėr nė Kongresin e Parė tė Arsimtarėve Antifashistė, qė u mbajt nė Korēė.

 Punoi nė disa fshatra si mėsues e drejtues shkolle, si nė Trevllazėr, Tėrbaē e Kuē, mė pas nė Himarė e Sarandė. Nė Kuē ka punuar dhe si drejtor i shkollės dhe inspektor i lokalitetit. Po vitet mė tė shumta ka punuar nė arsim nė Vlorė, inspektor nė seksionin e arsimit dhe mėsues nė shkollėn e mesme pedagogjike dhe mjekėsore. Ishte njohės i mire i gjuhės dhe letėrsisė shqipe. Nė punė e sipėr kreu dhe arsimin e lartė.

Tarja nuk kurseu as diturinė e as mirėsinė pėr nxėnėsit e Laberisė, bashkėfshatarėt dhe gjithė sa e njohėn.

¶¶¶

 

 

 

 

Braho Remzi SEZAI ( 20 gusht 1939 ): Profesor, Doktor i Shkencave Mjekėsore, pedagog.

Ka lindur ne Fterrė, ku kreu dhe filloren, ndėrsa 7-vjeēaren nė Kuē dhe Tepelenė. Shkollėn e mesme mjekėsore e kreu nė Tiranė.

Nė vitin 1963 mbaroi studimet nė Fakultetin e Mjekėsisė teė Universitetit tė Tiranės. Po kėtė vit emėrohet pedagog nė katedrėn e farmakologjisė tė Fakultetit tė Mjekėsisė.

Qė nga viti 1963 e nė vazhdim ka zhvilluar dhe zhvillon leksione dhe seminare me tė tri deget e Fakultetit tė Mjekėsisė. Leksione e seminare ka zhvilluar pėr njė kohė tė gjatė edhe nė Prishtinė nė Fakultetin e Mjekėsisė sė Pėrgjithshme, si dhe leksione me specializantėt pasuniversitarė.

Ėshtė bashkėautor i hartimit tė programeve  mėsimore universitare e pasuniversitare tė lendėve tė farmakologjisė mjekėsore e klinike. Ėshtė nismėtar e kontribues nė krijimin e mbarėvajtjen e Institutit Studimor tė Mjekėsisė Popullore

Ka kryer specializime jashtė shtetit nė fushėn e farmakologjisė mjekeėsore dhe asaj klinike, si nė Rumani, Francė, e Itali. Ka qenė kryetar i komisionit dhe redaktor shkencor i kumtesave dhe referateve tė Konferencės sė Parė Kombėtare tė Mjekėsisė Shqiptare (1986). Ka mbajtur  referate shkencore nė Athinė e Londėr. Ėshtė anėtar i komisionit tė nomenklaturės sė barnave (qė drejtohet nga Ministria e Shėndetėsisė), duke qenė pėr katėr vjet radhazi edhe kryetar i kėtij komisioni.

Qysh nga viti 1982 e nė vazhdim ka kryer edhe detyra tė tilla, si shef i sektorit shkencor tė Fakultetit tė Mjekėsisė, shef i katedrės sė farmakologjisė dhe shef i departamentit tė lėndėve biomjekėsore.

              Ka veprimtari tė gjerė botuese: ka hartuuar mjaft tekste universitare e monografi, ka botuar shumė artikuj nė revista shkencore dhe  ka mbajtur dhjetra referate shkencore e kumtesa.

              Nė vitin 1980 i jepet titulli “Doktor i Shkencave” dhe mė 1994 “Profesor”.

 

¶¶¶

 

 

                Braho Remzi RAIT ( 28 janar 1928 ) : Drejtues administrativ, veprimtar i shquar i Luftės NĒL pėr Fterrėn e Kurveleshin, ka dhėnė ndihmesė tė vaēantė nė arsimimin e bijve tė Kurveleshit.

               Lindi nė Fterrė. Mbas arsimimit fillor pesėklasėsh, vazhdoi Normalen e Elbasanit ku mbaroi klasat fillestare, pastaj vazhdoi e mbaroi gjimnazin nė Shkodėr e Tiranė. Gjatė viteve 1953-1957 mbaroi studimet e larta nė Institutin e Lartė Pedagogjik katėrvjeēar nė tiranė pėr gjuhė e letėrsi shqipe.

                Qė nga viti 1957 deri mė 1953  fillon punėn si zėvendėsdrejtor shkolle nė Kuē, drejtor nė Progonat, drejtor nė Tepelenė dhe shef i seksionit tė arsimit po nė Tepelenė.

 Mbas mbarimit tė studimeve tė larta, nga viti 1957 deri mė 1975, ka punuar nė Ministrinė e Arsimit si inspector dhe kryeinspektor pėr kuadrin. Pas kėsaj ka punuar si drejtor nė shkollėn e mesme artistike pa shkėputje nga puna nė Tiranė, deri mė 1988, kur doli nė pension.

Ėshtė shquar pėr veprimtari nė dobi tė Luftės NĒL. Ka qenė aktivist i rinisė nė fshat, anėtar i Komitetit tė Rinisė sė Kurveleshit, ka punuar si partizan nė komandėn e vendit nė Kuē, ka marrė pjesė si delegat  i  Kurveleshit nė Konferencėn Arsimore tė Qarkut tė Gjirokastrės nė Lipė tė Pėrmetit dhe si delegat i rinisė sė qarkut, nė Kongresin e Dytė tė Rinisė Antifashiste etj.

Si luftėar mban  medaljet e Ēlirimit e tė Timėrisė, si punonjės i dalluar mban shumė urdhėra e medalje.

                                                                             

¶¶¶

 

Braho Xhevdet ZEKO ( 9 shtator 1934 ) : Profesor i Asocuar, Doktor i Shkencave, studiues dhe pedagog. 

Ka lindur nė Fterrė. Shkollėn fillore e kreu nė fshatin e lindjes, tė mesmen nė Normalen e Elbasanit, ndėrsa studimet e larta nė Institutin e Lartė Pedagogjik tė Tiranės, tė cilat i pėrfundoi mė 1957. Dha mėsim nė shkollėn e mesme pedagogjike nė Vlorė, nė gjimnazet e kėtij qyteti, nė Akademinė e Aviacionit e tė Marinės dhe nė Filialin e Universitetit tė Tiranės pėr Vlorėn. Pas vitit 1990 ėshtė nė kryesinė e disa shoqatave kulturore tė rrethit.

Ka botuar monografitė: pėr Jani Mingėn, Marigo Posion, “Vlora nė rrjedhėn e historisė”, “Historiku i arsimit nė Vlorė”dhe disa studime tė tjera. Ka botuar artikuj shkencorė dhe ka mbajtur kumtesa nė veprimtari shkencore. Mban gradėn shkencore Doktor dhe titullin Profesor i Asocuar.

 

¶¶¶

 

Brinja Xhafer ZAGOLL ( 5 korrik 1943 ) : Ushtarak i lartė

                  Lindi nė Fterrė. Mbaroi shkollėn 7-vjeēare nė vitin 1958 dhe shkollėn e mesme nė Sarandė nė vitin 1962, pastaj shkon nė Shkollėn e Bashkuar tė Oficerėvė nė Tiranė nė vitet 1962-1964.

            Mbas gradimit oficer, ka shėrbyer nė Berat  nga viti 1964 deri nė vitin 1971 si  komandant toge, komandant kompanie e komandant batalioni.

            Mbaroi Akademine Ushtarake nė vitet 1971 – 1973 dhe pas kėsaj ka pnuar: shef dege i Tankeve nė Korpusin e Elbasanit nė vitet 1973 – 1982, komandant Brigade kėmbsorie nė Peshkopi nė vitet 1982 – 1986, Shef i degės  sė Tankeve nė Divizionin  e Fierit nė vitet 1986 – 1992.

            Liruar nga reforma politike nė vitin 1992.

            Mban disa urdhėra e medalje.

                                             

¶¶¶

 

 

Ēallo MEHMET (1895 – 1975 ) : Kryetar i Kėshillit NĒL tė fshatit.

Ka  lindur nė Fterrė. Ėshtė shquar pėr veprimtari patriotike. Ka punuar si tregtar i vogėl. Ka kryer veprimtari tregtare nė fshat e nė krahinė, duke tregtuar prodhime bujqėsore e blegtorale. Ėshtė i njohur nė fshat e fqinjė me emrin Ēallo Ēalli. Pėrkrahu Luftėn Antifashiste Nēl. Me krijimin nė Fterrė tė Kėshillit Nēl , mė 27 qershor 1942, u caktua Kryetar i kėtij kėshilli, detyrė qė e kreu me dinjitet dhe ekuilibėr deri nė Ēlirim.

Nė kujtesėn e Fterrės dhe tė krahinės, njihet si njeri i zgjuar dhe patriot.

 

¶¶¶

 

Ēeli Hajdar AZEM  ( 1927 -  5 qershor 1944 ) Dėshmor u Luftės Nacionalēlirimtare.

Lindi nė njė familje tė varfėr fshatare. U rrir  nė varfėri ekonomike dhe pėr tė pėrballuar jetėn qė fėmijė punon jashtė fshatit si hizmeqar e ēoban.

Kthehet nė fshat nė moshėn 15 vjeē dhe pėrkrahu menjėherė Luftėn kundėr pushtuesit. Merr pjesė nė luftimet qė bėn ēeta territoriale e fshatit dhe dallohet pėr guxim e trimėri. Nė dhjetorin e vitit 1943 rreshtohet nė Brigadėn e Parė Sulmuese. Nė luftimet e shumta tė Brigadės, Azemi e pėrdorte mitrolozin si pushkė dhe u shqua pėr trimėri tė rrallė.

Ra heroikisht me mitroloz nė dorė mė 5 qershor 1944 nė luftimet e ashpra qė bėri Brigada e Parė nė Qafėn e Gjarprit dhe nė Gurin e Prerė.

Kėnga popullore e pėrjetėsoi kėshtu:

           “ …Bėn kėrdi Brigad e Parė,

                  Azemi me mitroloz

                   Nė kėmbė e hapte zjarrė…”

 

¶¶¶

 

 

Dusha Iljaz BILAL ( 1926 - 1979 ) : Kuadėr i lartė ushtarak.

Lindi nė Fterrė. Shkollėn fillore e kreu nė fshat dhe nė Kuē.

Qė nė vitin 1942 perqafoi idete e luftės pėr liri dhe u bė aktivist i riniseė antifashiste. Merr pjesė nė ēetėn territoriale tė fshatit dhe ndihmon nė propagandimin e ideve tė Luftės. Nė korrik 1943 u pranua anėtar i Partise Komuniste.

Merr pjesė si  partizan e si kuadėr nė Grupin e Parė tė krahinės sė Kurveleshit, u aktivizua nė disa luftime dhe u plagos. Caktohet pėrgjgegjės i rinisė sė Batalinit tė Parė tė Grupit dhe mė pas zgjidhet delegat pėr nė Kongresin e Parė tė Rnisė Antifashiste nė Helmes tė Skraparit. Nė gusht 1944, me njeė pjesė tė Grupit tė Kurveleshit, kaloi nė efektivin e Brigadės sė 16-tė, ku u caktua zv/komisar kompanie.

Mbas ēlirimit punoi si officer kariere nė radhėt e ushtrisė, ku kreu detyra tė rendėsishme : komisar batalioni, komisar regjimenti e deri komisar brigade. Kėtė detyrė e mbajti deri nė fund tė jetės sė tij.

Bėri pėrpjekje tė vazhdueshme pėr ngritjen e tij arsimore e kulturore. Mbaroi Akademinė Ushtarake dhe Shkollėn e Lartė tė Partisė.

Ėshtė dekoruar me shumė urdhėra e medalje.

 

¶¶¶

 

Dusha Iljaz HIQMET ( 1917 – 1943 ) Dėshmor i Luftės Nacionalēlirimtrare, mėsues e veprimtar i shquar i Lėvizjes NĒl  nė Fterrė e Kurvelesh.

            Lindi nė Fterrė, ku kreu dhe filloren. Mė pas regjistrohet nė degėn normale tė Gjirokastrės, ku pėrqafon idetė revolucionare tė kohės. Pėr kėtė edhe pėrjashtohet disa kohė nga shkolla. Vazhdon, mė tej, Normalen e Elbasanit. Kėtu bie pėrsėri nė kontakt me tė rinj revolucionarė dhe merr pjesė aktive nė pėrhapjen e literatureės pėrparimtare. Demonstron kundėr agresionit fashist.

Nė shtator tė vitit 1940 fillon punėn si mėsues nė Fterrė. Kėtu bėhet nismėtar nė organizimin e popullit nė Luftė, nė krijimin e kėshillit nacianalēlirimtar dhe tė ēetės territoriale. Me krijimin e organizatės sė Partise se Kurveleshit, Hiqmeti pranohet anėtar dhe udhėheq veprimtarinė organizative dhe luftarake nė fshat dhe jashtė tij. Me makinėn e tij tė shkrimit riprodhoheshin komunikatat e ndryshme qė vinin nga Qarkori i Gjirokastreės, ndėrsa me radion me bateri qė kishte shoku i tij i ngushtė Ismet Elezi, mermin informacionet e ndryshme. Ne dokumentat e luftės ajo u quajt "Radio Fterra". Nė shkurt tė vitit 1943 vendosi nė shtepine e tij njė central telefonik ushtarak, me tė cilin lidhej me Kuēin, Gusmarin e deri dhe me Manastirin e Cepos, nga ku jepeshin e merreshin informacionet mbi veprimtarini e ēetave partizane e teritoriale dhe levizjet e forcave pushtuese.

Ne muajin qershor 1943, me formimin e ēetės "Toto Bolena", Hiqmeti caktohet komisari i saj. Kjo ēetė inkuadrohet ne Batalionin "Asim Zeneli". Mė 30 gusht 1943 Hiqmeti bie dėshmor nė Luftėn e Libohovės kundėr forcave armike.

          Shkolla e fshatit Fterre mban emrin e tij.

 

¶¶¶

 

Dusha Iljaz MEHMET ( 1911 – 1983 ): Ushtarak i lartė, drejtues i forcave partizane dhe i administratės shtetėrore.

Lindi nė Fterrė. Shkollėn fillore e mbaroi nė vendlindje, ndėrsa shkollėn plotore e perfundoi nė Delvinė. Mė vonė kreu nė Elbasan kursin e plotė tė komunave, si dhe kursin e lartė pėr oficer.

Punoi sekretar  komuneje nga viti 1929 deri mė 1943, kur braktisi  detyrėn e u hodh nė ilegalitet. Po nė kėtė vit pranohet dhe nė Parti nė Komitetin Krahinor tė Kurveleshit.

Mori pjesė me arme nė dorė nė radhet partizane qysh nė ēetat e para tė Kurveleshit nė prill tė vitit 1943. Gjatė periudhės korrik-dhjetor 1943 ishte sekretar i celulės sė Partise tė fshatit,  anėtar i Kėshillit Nacionalēlirimtar tė Krahinės sė Kurveleshit, si dhe delegat nė Konferencėn e Partisė tė Qarkut nė dhjetor 1943 nė Sheper tė Zagorisė. Nė dhjetor 1943 u caktua komisar i Batalionit “Dėshnica” tė Pėrmetit dhe nė shkurt 1944 i Grupit V tė Pėrmetit nė Zonėn e Parė Operative Vlorė-Gjirokastėr. U zgjodh delegat nė Kongresinn e Permetit e mė pas caktohet zv/komandant i Brigades XIX S.

Mbas ēlirimit u ngarkua me detyra tė rendėsishme nė Ministrinė e Punėve tė Brendshme, ku ka dhėnė kontribut tė vaēantė nė strukturimin e modernizimin e policisė.

Kreu specializim profesional nė BS e mė pas mbaroi studimet nė Fakultetin Juridik nė Tiranė.

Ėshtė nderuar me shumė urdhėra e medalje

 

¶¶¶

 

 

Dusha Mato GĖZIM ( 1938 ) : Veprimtar shoqėror i shquar pėr Fterrėn, mėsues e drejtues i dalluar arsimi.

Ka lindur nė Fterrė. Kreu shkollėn Pedagogjike nė Elbasan dhe studimet e larta pėr gjuhė-letėrsi shqipe nė Gjirokastėr.

Eshtė dalluar si mėsues i pasionuar, pėr disa vjet, nė Kuē e Sarandė. Ka qėnė drejtor shkolle 15 vjet dhe disa vjet zv/shef i arsim-kulturės sė rrethit Sarandė. Ka kryer veprimtari shoqėrore e politke pėr vite me radhė nė Komitetin e Partisė sė rrethit Sarandė. Vitet e fundit ka qėnė drejtor i Kampit tė Punėtorėve tė rrethit tė Sarandės.

Gėzimi ėshtė dalluar pėrherė si nismėtar dhe organizator i fteriotėve tė Sarandės pėr ndihmėn qė kanė dhėnė e japin pėr tė gjitha problemet shoqėrore dhe ekonomike  pėr Fterrėn e gjithė krahinėn. 

 

¶¶¶

 

Dusha Sherif LUAN ( 5 korrik 1930 ) : Drejtues institucioni qendror, mjek me kontribute tė veēanta kundėr tuberkulozit dhe pneumonive.

Ėshtė fteriot i lindur nė Ballsh. Periudhėn e Luftės NĒl e kaloi nė Fterrė. Mbas arsimimit fillestar, shkollėn e mesme mjekėsore e mbaroi nė Tiranė e mė pas studioi nė Bullgari, nė Sofje, nė Fakultetin e Mjekėsisė, deri nė vitin 1957. Me mbarimin e studimeve, emėrohet si mjek e mė pas zėvendėsdrejtor nė senatoriumin e Shkodrės. Transferohet nė Tiranė dhe emėrohet drejtor nė Institutin e Pneumo-Ftiziologjisė nė Tiranė dhe nė Dispanserinė e kryeqytetit.

Ka punuar nė organizimin e luftės kundėr tuberkulozit, duke hartuar materiale metodike e duke ndjekur problemet nė terren nė tė gjithė vendin.

Ėshtė specializuar nė fushėn pėrkatėse nė Universitetin e Parisit dhe tė Romės. Ka organizuar simpoziume shkencore, ka hartuar kumtesa e studime, ka marrė pjesė nė veprimtari shkencore nė Francė e Gjermani. Ka marrė pjesė nė hartimin e fjalorit bullgarisht - shqip e ka pėrkthyer letėrsi bullgare nė shqip.

Ėshtė nderuar me Urdhėrin “Pėr shėrbim tė mirė tė popullit”

 

¶¶¶

 

         Dhuli Avdi UZEDIN ( 5 shtator 1942 ) : Kuadėr i lartė nė administratė.

         Lindi nė Fterrė, ku kreu dhe arsimin fillor. Shkollėn shtatėvjeēare e mbaroi nė Kuē. Shkollėn  e mesme gjimnaz e pėrfundoi nė vititn 1966 nė Laē.

         Ka punuar nė fabrikėn e cigareve nė Durrės, nė Uzinėn e Superfosfatit nė Laē, nė funksione partie ne Krujė etj.

          Nga viti 1978 deri nė vitin  1991  ka qenė Drejtor i Drejtorisė sė Kuadrit nė Ministrinė e Tregtisė sė Jashtme e mė pas, deri nė vitin 1993, ka punuar nė aparatin e Komitetit Qendror tė Partisė.

         Gjatė viteve tė punės, mė 1974, ka kryer dhe Universitetin e Tiranės nė Fakultetin Juridik. Aktualisht punon si jurist nė njė firmė private.

Ėshtė nderuar me urdhėra e medalje.

                                                             

¶¶¶

 

 

Elezi TAHSIN ( 1893 – 1967 ) : Kryetar  i komunės nė Kuē, pjesėmarrės nė luftrat pėr liri e pavarėsi.

Lindi nė Fterrė. Mori pjesė nė Luftėn e Vlorės (1920), nė organizatėn "Bashkimi" dhe nė Revolucionin Demokratik tė vitit 1924. U intenua nga regjimi monarkist i Zogut. Nė vitin 1942 ėshtė kryetar i Komunės nė Kuē tė Kurveleshit, detyrė tė cilėn e braktisi vullnetarisht dhe qėndroi nė fshat. Gjatė operacionit fashist italian (prill 1943) u intemua. Deri nė fund tė jetės sė tij qėndroi si nacionalist i ndershem me pikėpamje demokratike.

 

¶¶¶

 

 

                Elezi Tahsin BESIM, ( 20 mars 1935 ): Profesor, Doktor i Shkencave Mjekėsore, kirurg i shquar.

                Ka  lindur nė Fterrė. Ka kryer shkollėn fillore nė fshatin e lindjes dhe atė unnike nė Gjirokstėr. Shkollėn e mesme mjekėsore e ka mbaruar nė Tiranė nė vitin 1952. Nė vitin 1957 ka mbaruar me diplomė "shkqelqyeshėm" Fakultetin e Mjekėsisė nė Tiranė. Qė atė vit ėshtė emėruar mjek kirurg dhe pedagog nė Katedrėn e Kirurgjisė. Mė pas ka kryer specializime dhe kualifikime nė disa klinika tė botės.

               Me punė kėmbėnguėse ka ngjitur shkallėt e karierės mjekėsore, pedagogjike e shkencore. Nė vitin 1964 mbrojti disertacionin pėr gradėn shkencore "Kandidat i shkencave mjekėsore”, mė pas mbrojti disertacionin pėr gradėn shkencore “Dokor i shkencave mjekėsore”. Pėr veprimtarinė pedagogjike mori gradėn "Docent" e mė pas "Profesor". Nė vitin 1976 u emėrua shef klinike dhe nė vitin 1982 shef katedre, qė mė pas u quajt Departament nė Qendrėn Spitalore Universitare "Nėnė Tereza".

              Ka dhėnė njė kontribut tė shquar nė modernizimin e kirurgjisė shqiptare, duke futur shumė metoda tė reja diagnostikimi dhe trajtimi. Ka pėrgatitur, nė tė njejtėn kohė, njė numėr tė madh mjekėsh dhe kirurgėsh.

Nė vitin 2003 u pensionua. Tani drejton Shėrbimin Universitar tė Kirurgjisė nė Spitalin e Durrėsit.

            Eshte zgjedhur Kryetar i Shoqatės sė Kirurgėve tė Shqipėrisė, anėtar i Komitetit Permanent tė Eurokirurgjisė dhe anėtar i Kolegjit Ndėrkombėtrar tė Kirurgėve. Ka bėrė njė numėr publikimesh dhe referimesh nė takime shkencore nė vend dhe jashtė. Ka botuatr monografi e tekste mesinore dhe rreth 100 artikuj e kumtesa.

Eshte nderuar me urdhėra e medalje tė ndryshme. Nė vitin 2002 ėshtė shpallur "Personalitet i shquar i Qarkut"  pėr Vlorėn, ku nė motivacion, midis tė tjerash, thuhet: “…Vlersohet si bir i Kurveleshit pėr atdhetari, humanizėm e marrėdhėnie tė ngushta shoqėrore".

 

¶¶¶

 

Elezi Tahsin ISMET  ( 5 prill 1920 ) : Profesor, Doktor i Shkencave, drejtues i lartė nė administratė, jurist.

Ka lindur nė Fterre. Mesimet e para i mori nė vendlindje dhe i mbaroi nė Piqerras. Ka pėrfunduar Liceun e Tiranės (1942 ) dhe mė 1943 filloi studimet e larta nė Firence tė Italisė, tė cilat i ndėrpreu nė kushtet e luftės.

Nga korriku i vitit 1943 mori pjesė aktive nė rininė antifashiste nė Kurvelesh. Nė vitet  1946-1951 kreu studimet e larta pėr drejtėsi nė Leningrad (Petėrburg) (ish Bashkimi Sovjetik) me diplomė tė shkėlqyer. Po aty kreu studimet pasuniversitare (1957-1960) pėr marrjen e gradės shkencore. Gjatė viteve ka pasur detyra tė ndryshme: Prokuror Kasacioni pranė Gjykatės sė Lartė, Sekretar Shkencor i lnstitutit tė Shkencave, Sekretar Shkencor i Universitetit, Kryetar i Byrosė Juridike nė Kėshillin e Ministrave (1966-1985).

Ka drejtuar katedrėn penale nė Fakultetin e Drejtėsisė (1957-1990).

Pėr rreth 50 vjet punon si pedagog. Gradėn shkencore e ka marrė nė vitin 1961, kurse titullin “Profesor” mė 1972. Ka krijimtari tė gjerė shkencore (mbi 8000 faqe tė botuara). Vepra shkencore: "E drejta zakonore penale e shqiptarėve" ka marrė ēmimin e Republikės. Vepėr me vlerė tė vacantė ėshtėdhe "E drejta zakonore e Laberisė”. Ėshtė autor i disa teksteve tė sė drejtės penale (Pjesa e Posaēme) si dhe bashkėautor i teksteve tė tjerė.

Ka marrė pjesė nė konferenca shkencore kombėtare e ndėrkombėtare. Nė vitin 1998, Qendra Ndėrkombėtare e Biografive nė Kembrixh (Angli) e ka shpallur "Njeriu Ndėrkombetar"  nė shkencė.

 Ėshtė veteran i Luftės Antifashiste Nacionalēlirimtare.

 

¶¶¶

 

Fterra (Shehu) FIQIRET (1916 – 1997 ) : Krijues, regjisor, gazetar e pėrkthyes.

Lindi nė Fterrė. Studioi e punoi tėrė jetėn me pėrkushtim. Nxėnės i gjimnazit “Zosimea”, studioi mė pas nė shkollėn amerikane bujqėsore, Kavajė. Shkoi, pastaj,pėr studime tregtare nė Angli. Vazhdoi studimet nė Universitetin e Bolonjės nė Itali pėr apikulturė. Mė 1939-42 kreu studimet pėr artin dramatik nė Akademinė e Arteve tė Bukura nė Romė. U kthye nė Tiranė e punoi nė redaksinė e kulturės tė Radio-Tiranės. I pasionuar pas teatrit, si regjizor, ngriti njė trupė teatrale dhe vuri nė skenė “Kopraci” tė Molierit, me aktorin Mihal Popi, si dhe dramėn “Vilhelm Teli” tė Shilerit. Mė 1944 shkoi nė Itali, ndėrsa 1947 nė SHBA, ku pėr vite me radhė ka qėnė pėrkthyes i rėndėsishėm nė median amerikane   nga shqipja nė anglisht.

 Vdiq nė Nju Xhersi nė SHBA.

 

¶¶¶

 

Fterra ISLAM : Luftėtar e dėshmor i Rilindjes.

Lindur nė Fterrė nė vitet ‘40-tė tė shekullit XVIII.  Duke qėnė hoxhė i ditur, pėrvetėsoi idetė patriotike tė Rilindjes Kombėtare. Mori pjesė nė Luftėn e Lėkurėsit nė Sarandė, mė 1878, nė Ēetėn e Fterrės. Luftoi me trimėri. Ra pėr vatanin. Pėr tė u thurėn vargjet: Nė Sarandė doli greku, Nė Lėkurės u zu dufeku,/ … Islam Fterra armė larė,/ U vra nė uxhum tė parė.

 Ėshtė cilėsuar si dėshmorė i Lirisė. 

 

¶¶¶

 

 

Gjoni Qazim VEXHI ( 20 qershor 1943 ): Ushtarak i lartė, Komandant Divizioni, pedagog.

Ka lindur nė Fterrė. Shkollėn shtatėvjeēare e kreu nė Kuē. Nga viti 1957 deri mė 1963 kreu shkollėn  ushtarake “Skėnderbej” dhe Shkollėn e Bashkuar tė Oficerėve. Pas dy vjetėsh shėrbim, mbaroi dhe Akademinė Ushtarake Mė pas ka pėrfunduar dhe kursin e lartė tė filozofisė.

Ka njė karierė tė pasur ushtarake. Qysh mė 1963 fillon punė si komandant kompanie nė Patos, pastaj shef shtabi batalini po nė Patos. Shkėputet pėr tė vazhduar Akademinė dhe, fill pas mbarimit tė saj,nė vitet 1967-1968 ėshtė pedagog i historiesė sė artit ushtarak nė Akademinė Ushtarake. Nga viti 1968 deri mė 1973 punon nė detyra tė rendėsishme drejtuese nė Ministrinė e Mbrojtjes dhe mė pas, pėr gati dhjetė vjet  komandant Brigade nė Fushė-Krujė.

Nga viti 1983 deri nė vitin 1991 ėshtė komandant i Divizionit nė Peshkopi, nga ku kthehet nė Tiranė si pedagog i katedres shkencore nė Akademinė Ushtrake. Nė vitin 1992  e nxjerrin nė lirim para kohe.

Ėshtė dekoruar me urdhėra e medalje tė ndryshme.

 

¶¶¶

 

Gjoni Shaqir SAFET: ( 1919 - 1994 ) Drejtues nė administratėn shtetėrore.

Ka lindur nė Fterrė. Shkollimin fillestar e kreu nė fshat e nė Kuē. Nė vitin 1937 pėrfundoi studimet e mesme nė Medresenė e Tiranės. Nė vitet 38-40 shkon e punon si mėsues vullnetar nė Kosovė. Kthehet nė Tiranė e bie nė kontakt me idetė pėrparimtare tė kohės. Nė vitet 41-44 shkon nė fshat e aktivizohet nė lėvizjen Nacionalēlirimtare. Nė vitet 44-45 emėrohet mėsues nė Kallarat. Dhe mė pas, pėr tre vjet me radhė, shef arsimi nė nėnprefekturėn e Kuēit. Nga viti 1948 deri nė vitin 1951 ėshtė sekretar lokaliteti po nė Kuē.

Nga viti 1951-1958 ka punuar me detyrėn e  drejtorit tė Komunales nė Vlorė e Tiranė, kohė nė tė cilėn kreu dhe arsimin e lartė pėr ekonomist.

Nė vitin 1958 emėrohet drejtor pėr elektrifikimin e Shqipėrisė, detyrė qė e mbajti deri nė vitin 1966. Pastaj, pėr gati 13 vjet me radhė, punoi si zėvendėsdrejtor nė Institutin e Shėndetit Publik pėr anėn ekonomike.

Safeti ka dhėnė kontribut tė vaēantė pėr fshatin gjatė elektrifikimit .

 

¶¶¶

 

Hasko (Ruka ) IDEALE ( 1943 ) : Drejtuese e lartė e administratės shtetėrore, zėvendėsministre.

Ka lindur nė Fterrė. Pas shkollimit shtatėvjeēar e tė mesėm, Universitetin e Tiranės, dega Kimi Industriale, e mbaroi nė vitin 1965. Punoi disa vjet nė Drejtorinė Qendrore tė Rezervave tė Shtetit dhe pastaj Drejore e Pėrgjithėshme e Kombinatit tė Tekstileve nė Berat. Nė  vitet 1980-1985 punon si zėvendėsministre e Ministrisė sė Ekonomisė  Komunale. Nga 1986-1992 ėshtė marrė me punėn kėrkimore – shkencore nė rrethin  e Beratit dhe tė Vlorės. Ka qėnė e zgjedhur pėr 24 vjet nė Kėshillin e Pėrgjithshėm tė Bashkimit tė Gruas Shqiptare dhe nė Kėshillin e Frontit Demokratik tė Shqipėrisė.

 

¶¶¶

 

 

Hizmaj Halil FEJZI (11 korrik 1948 - 10  maj 2004) :  Profesor i Asocuar,Doktor i Shkencave Mjekėsore, drejtues administrativ, pedagog.

Lindi nė Fterrė. Mbasi mbaroi shkollen e mesme nė Tiranė, vazhdoi studimet universitare nė Fakultetin e Mjekėsisė, qė e  pėrfundoi mė 1971. Me pas, pėr dy vjet, specializohet pėr mjek mikrobiolog nė Institutin e Higjienės e tė Epidemiologjisė, ku punon deri nė vitin 1983 si specialist mikrobiolog, parazitolog dhe epidemiolog.

Nga viti 1983 deri nė vitin 1996 punon nė Drejtorinė e Higjienės dhe tė Epidemiologjisė nė Tiranė si mjek laboratorist. Prej vitit 1996 punoi  nė Institutin e Shėndetit Publik nė Tiranė si specialist e drejtues, deri sa ndėrroi jetė.

 Ka kryer specializime tė ndryshme brenda e jashtė shtetit nė fushat e shėndetit publik e tė mikrobiologjisė. Ka dhėnė mėsim nė Fakultetin e Mjekėsisė e nė institucione tė tjera mjekėsore e shkencore tė specialitetit.             

  Ka njė kontribut tė vaēantė nė fushėn e studimeve shkencore e tė zbatimit tė tyre. Ka kryer mjaft studime shkencore, ka botuar dhjetra artikuj shkencorė,  5 prej tė cilėve jashtė vendit, ka marrė pjesė me kumtime nė shumė sesione e konferenca shkencore brenda e jashtė vendit.

 

¶¶¶

 

 

 

 

 

Hizmo ISA : Hoxhė i shquar nė oborrin e Sulltanit-Stamboll, me kontribut tė vaēantė pėr Fterrėn.

Ka lindur nė Fterrė. Jetoi rreth 80 vjet. Vdiq nė dhjetė-vjeēarin e parė tė shekullit XX. Studjoi nė Stamboll pėr teologji. U bė Hoxhė me emėr. Punoi si hoxhė nė Oborrin e Sulltanit. U bė dekan nė fakultetin teologji-drejtėsi, kur rektor ishte Hasan Tahsini. Ka dhėnė njė kontribur tė madh pėr Fterrėn dhe fterjotėt. Hodhi idenė qė nė Fterrė: “ Ēdo derė - njė djalė nė kurbet”. Ndaj dhe nė Fterrė iu thurėn vargjet:

Isa Hizmo mėndjeholli,/ Fterjotė nė Stamboll i mori,/ Hoxhė e kadi i nxorri…”

 

¶¶¶

 

 

Kofina Hivzi AGIM ( 1 janar 1940) : Drejtues administrate, inxhinier projektues.

            Lindi nė Fterrė, ku kreu arsimin fillor. Arsimin 7-vjeēar e mbaroi nė Kuē, ndėrsa shkollėn e mesme, Politeknikumin “ 7 Nėntori”, si dhe Universitetin e Tirnės nė degėn elektrike pėr rryma tė dobta, i mbaroi nė Tiranė.

            Fillimisht u emėrua nė Drjetorinė e Pėrgjithshme tė Postave ne Tiranė si specialist, ku punoi pėr dhjetė vjet, ndėrsa nga viti 1974 deri mė 1991 ka punuar si Kryeinxhinier nė PTT e Tiranės. Gjatė kėsaj periudhe ka punuar njėkohėsisht pėr projektimin e zbatimin e ndėrlidhjes nė Pallatin e Kongreseve, punė e vlerėsuar me urdhėrin e Punės tė Klasit tė Parė.

Mbas viteve 1991 e nė vazhdinm ka punuar nė firmėn private “Filips”, duke u vlerėsuar me diplomė pėr pajisjet audio-vizive me ekskluzivitetin e servisit tė kėtyre pajisjeve nė Shqipėri. Krahas kėsaj pune, nė vitin 2002 e nė vazhdim punon si Drejtor Teknik o kompanisė Telefonike “MOBITEL W.L.C.”

Ėshtė nderuar me urdhėra e medalje.

                                                                

¶¶¶

 

 

Kofina Hamit SAFET ( 1916 - 1998 ) . Mėsues i Merituar.

Ka lindur nė Fterrė. Katėr klasė tė shkollės fillore i kreu nė vendlindje dhe tė pestėn nė Kuē. Shquhej pėr zell nė mėsime dhe fitoi konkursin pėr nė degėn  e mėsuesisė nė shkollėn amerikane tė Fulcit nė Tiranė. Me mbylljen e saj vazhdoi e mbaroi  Normalen e Elbasanit. Kėtu fitoi dhe njė konkurs pėr tė vazhduar stidumet nė Itali, por gjendja ekonomike e familjes nuk ia mundėsoi kėtė shans.

Punoi nė arsim nė rrethe tė ndryshme tė vendit. Nė Dragobi tė Tropojės la emėr tė mirė mėsuesi i ri, qė e gjeti shkollė.n me 9 nxėnės dhe arriti tė mblidhte deri 140 nėnės, duke futur nė shkollė edhe vajza. Gjurmė tė mira la edhe nė Golem e Nivicė tė Kurveleshit, si dhe nė Gjorm e Drashovicė.

Por vlera e vaēantė e tij nė arsim vjen e rritet kur fillon punėn nė Vlorė. Nė vitin 1952 emėrohet inspektor arsimi, mė pas ka drejtuar shkollat tetėvjeēare nė Skelė, Uji i Ftohtė, “Ismail Qemali”, “Qemal Gorishova” etj.

Nė Vlorė e njohin si “njeriu qė betohej pėr flamur”.

Nė vitin 1980 ėshtė nderuar me titullin “Mėsues i Merituar”

 

¶¶¶

 

 

Kofina Hamit XHEVDET  ( 1902   -   1965) . Mėsues i Popullit.

Ka lindur nė Fterrė. Mbasi kreu disa vjet shkollimi, shkon nė Normalen e Elbasanit. Shquhet pėr zell e zgjuarsi tė vaēantė, prandaj drejtori Aleksandėr Xhuvani nė vitin 1926 i propozon Ministrisė sė Arsimit qė “bursisti nga Kurveleshi Xhevdet Kofina, qė ka tregue zotėsi tė madhe pėr t’u bamė mėsues filloreje e me kohė do tė bahet nga ma tė mirėt, tė dėrgohet nė Austri, nė Akademinė Pedagogjike”. Bursa nuk iu dha. Kjo e nxiti Xhevdetin qė nė Normale tė mėsonte mė shumė dhe u bė jo vetėm mėsues filloreje, por edhe ‘profesor”, siē i thėrrisnin tė gjithė nė Vlorė kur jepte mėsim nė shkollat e mesme tė qytetit.

Punoi nė rrethe e shkolla tė ndryshme tė vendit, nė Pėrmet, nė Ersekė, nė Sarandė, nė Gjirokastėr e mė sė fundi, pas Ēlirimit, pėr njėzetė vjet me radhė nė qytetin e Vlorės, gjer sa ndėrroi jetė me shkumės nė dorė.

Shquhej pėr horizont tė gjerė shkencor e pedagogjik, ishte i rreptė, i drejtė e kėrkues. Nxėnėsit e donin dhe e respektonin, prindėrit e quanin edhe si mėsues tė tyre. Nė Vlorė gėzonte respekt tė vaēantė dhe kėshillat e tij tashmė janė bėrė proverbiale.

Patriotizmi ka qenė njė nga tiparet e tij themelore. Nė Ersekė u vu nė ballė tė demonstruesve mė 1939 kundėr pushtimit nga Italia fashiste. Gjatė Luftės Nacionalēlirimtare mbajti qėndrim korrekt e antifashist. Edhe pse me pikėpamje nacionaliste, nuk pranoi kompromis  me  ballistėt, qė donin ta bashkonin  me forcat e tyre.

U aktivizua gjerėsisht nė veprimtaritė arsimore qė u bėnė gjatė Luftės. Ishte anėtar i Komisionit Arsimor pėr Bregdetin, Kurveleshin e Poshtėm e Rrėzomėn, ku bėnin pjesė dhe Lame Xhama e Mustafa Luēi. U zgjodh delegat pėr nė Konferencėn e Dytė Arsimore pėr Qarkun e Gjirokastrės, qė u mblodh nė Lipė tė Pėrmetit  nė gusht 1944, ku u ngarkua me detyra tė rendėsishme pėr ēeljen e shkollave nė Kurvelesh.

               Mbas titullit ‘Mėsues i Merituar”, mė 1993 nderohet edhe me titullin “Mėsues i Popullit” pėr kontribut tė shquar nė fushėn e mėsimdhėnies dhe nė edukimin e rinisė me frymė demokratike.

¶¶¶

 

Kofina LAZO : ( 1890 – 1970 )  Komandant ēete, luftėtar trim.

              Lindi nė Fterrė. Ėshtė nip i Lazo Kofinės sė i Parė, kėshilltar i Gjolekės.

             Qė nė rininė e tij ka mbėshtetur Pavarėsinė mė 1912. Mori pjesė nė Ēetėn e Fterrės nė Luftėn e Vlorės. Pėrkrahu qė nė fillim Lėvizjen Antifashiste.

            Mė 27 qershor 1942 u caktua Komandant i Ēetės sė Fterrės sė sapoformuar, detyrė qė e kreu me zotėsi deri nė ditėn qė doli partizan nė qershor 1943.

U shqua nė luftėn pėr ēlirimin e Libohovės, gusht 1943. Pas ēlirimit u vendos nė Fterrė, ku bėri njė jetė tė qetė e korrekte.

 

¶¶¶

 

Kofina LAZO ( i Parė ) (1800 – 1870 ) :  Sekretar e kėshilltar i Gjolekės, komandant ēete e luftėtar trim.

Lindi nė Fterrė. Studioi nė Stamboll, ku u bė hoxhė dhe meritoi titullin fetar, “Mulla”, ndaj u thirr tėrė jetėn: Mulla Lazua. U shqua si luftėtar i lirisė  nė periudhėn e Kryengritjes sė Tanzimatit. Ishte komandant pėr Fteriotėt. Janė kuptimplotė vargjet, me pyetjen: “Kush e bėri gurgulenė?” Dhe vjen pėrgjigja: “Kuē, Kallarat e Bolenė,/ Me njė Mulla Lazo Fterrė”. U bė sekretar dhe kėshilltar i Gjolek Labit me shokė, nė vitet 1830-1850, i cili nuk iu nėnshtrua asnjėherė sundimit otoman. Ndaj ngeli dhe nė kujtesėn e popullit: O more Lazo Kofina,/ S’pranove lule e sqima...

 

¶¶¶

 

 

Konde MARO : Trime labe me origjinė fteriote qė sakrifikoi veten pėr tė mbrojtur popullin.

Lindur nė Fterrė. Jetoi nė fillim tė shekullit XVI. U martua nė Ēorraj. Nė vitin 1537, nė mbrojtje tė luftėtarėve ēorrjotė, sakrifikoi veten, duke hedhur nė greminė njė numėr jeniēerėsh turq, sė bashku me veten e saj. Ndaj dhe populli i  kėndoi:

” Bijė Fterre, nuse Ēorre,/ Djalin mė tė mirė more,/ Po ē’e do, nuk e gėzove,/ Nga shkėminjtė u lėshove,/ Turqitė prapa ē’i more,/ S’more njė, po di taborre …”

 

¶¶¶

 

 

                Korkuti Muharrem MUZAFER ( 1936 ) :Profesor, Doktor i Shkencave, arkeolog i shquar.

           Lindi nė Fterrė. Pasi kreu shkollėn fillore nė fshatin e lindjes, ndoqi mėsimet nė shkollėn shtatėėvjeēare dhe tė  mesme nė Shkodėr. Punoi si mėsues dhe drejtorr I shkollės shtatėvjeēare tė Kuēit nga viti 1954 deri nė vitin 1957.

          Studimet e larta i kreu nė Universitetin e Tiranės, nė degėn e historisė. Ato i pėrfundoi me rezultate shumė tė mira nė vitin 1962. Pėr njė kohė tė shkurtėr ndoqi studimet e larta nė Leningrad ( Petėrburg), por u detyrua t’i ndėrpriste pėr shkak tė  prishjes sė marrėdhėnieve midis dy vendeve. Pasi mbaroi shkollėn e lartė u emrua nė Qendrėn e Studimeve Arkeologjike tė Akademisė sė Shkencave. Gjatė veprimtarisė sė tij 41 vjeēare nė kėtė institucion u specializua nė fushėn e prehistorisė dhe drejtoi gėrmime nė mė shumė se 15 qendra pre e protohistorike. Ka botuar mbi 45 artikuj shkencorė nė revista shkencore nė Shqipėri dhe 34 artikuj nė revista jashtė shtetit. Ėshtė bashkėautor nė disa tekste universitare.,  “Arkeologjia” 1972,”Arkeologjia” 1993, nė tekstin “Historia e Shqipėrisė”, nė botimin “Les Illyriens”, 1985, dhe nė “Historia e popullit shqiptar”, 2003. Ėshtė autor i librit: “Neoliticthum und Chalkolithichum in Albanien”, botuar nė Gjermani, nė vitin 1995. Qė nga viti 1968 deri nė vitin 2002 ka qenė lektor i arkeologjisė nė Universitetin e Tiranės, ndėrsa gjatė viteve 1972 – 1975 nė atė tė Prishtinės.

            Ka dhėnė leksione nė universitete tė ndryshme tė botės, si nė Paris (Francė), Heidelberg dhe Munster (Gjermani),  Romė, Pizė, Bari, Leēe, Bolonjė (Itali),  Athinė e Selanik (Greqi), Vienė (Austri),  Sinsinati (ShBA) etj. Ėshtė pjesėmarrės nė disa dhjetra simpoziume dhe kongrese ndėrkombėtare.  Ėshtė drejtor i Institutit tė Arkeologjsė nga viti 1998 deri 2005, kryeredaktor i revistės “Iliria” (1971 – 2003) dhe anėtar korrespondent i Institutit Arkeologjik Gjerman, 1986.

                                                          

¶¶¶

 

 

Korkuti Muharrem RAKIP  ( 6 qershor 1931 ) : Drejtues administrativ.

Ka lindur nė Fterrė, ku mbaroi dhe filloren. Shtatėvjeēaren dhe tė mesmen pedagogjike i pėrfundoi nė Gjirokastėr si bursist. Nė vitin 1952 mbaroi Institutin e Lartė Pedagogjik pėr gjuhė e letėrsi ruse. Fill pas studimeve, nis punėn nė Vlorė si drejtor nė gjimnazin “Ali Demi”. Mė vonė ka punuar nė poste drejtuese tė arsimit nė Vlorė e pėr njė kohė tė gjatė drejtor nė shkollėn e mesme pedagogkike “Jani Minga”.Ka dhėnė mėsim edhe nė Akademinė e Marinės nė Vlorė.

Ėshtė dekoruar me urdhėra e medalje tė ndryshme.

 

¶¶¶

 

 

Korkuti Rakip ROBERT ( 16 gusht 1958 ) : Drejtues administrativ, kordinator i Ministrisė sė Rendit me UMN-ikun nė Kosovė.

Ka lindur nė Vlorė nga njė familje fteriote, ku mbaroi dhe shkollėn shtatėvjeēare. Nė vitin 1977 mbaron nė Tiranė shkollėn e mesme teknologjike dhe nė vitin 1981 pėrfundon shkollėn ushtarake “Skėnderbej” e titullohet oificer i punėve tė brendshme.

Ka punuar si officer i Ministrisė sė Brendshme nė Tropojė, nė Rinas dhe pėr njė kohė mė tė gjatė nė dikaster si kėshilltar pėr marrėdhėniet me jashtė e me publikun. Zotėron gjuhėt e huaja anglisht, frėngjisht dhe italisht. Ka pėrfaqėsuar dikasterin pranė Akademisė sė Shkencave dhe qendrės shqiptare pėr tė drejtat e njeriut. Ka hartuar librin pėr marrėdhėniet e policies me publikun.

Aktualisht punon nė Kosovė si kordinator i Ministrisė sė Rendit me UMN-ikun.

Ka kryer disa specializime kualifikuese jashtė shtetit, si nė Turqi, Francė e Rumani. Mban gradėn e  kolonelit.

 

¶¶¶

 

 

Kurupaj Arif REXHO ( 10 maj 1934 ) : Inxhinier gjeolog, studiues, projektues e kėrkues i metaleve tė ēmuara.

Ka lindur nė Fterrė, ku kreu dhe shkollėn fillore. Nė vitin 1951 mbaron shkollėn shtatėvjeēare nė Kuē dhe mė 1955 pėrfundon shkollėn teknike nė Tiranė.

Nga tetori 1955 deri nė gusht 1958 ka punuar teknik gjeolog nė Kam tė rrethit Tropojė. Nga 1958 studion nė Gjermaninė Lindore nė Akademinė e Minierave nė Saksoni. Vitet e fundit tė studimeve i kreu nė Tiranė dhe i pėrfundoi mė 1964 si inxhinier gjeolog. Nga viti 1962 deri mė 1967 punon nė Fakultetin Gjeologji-Miniera me detyrė bashkėpuntor tekniko-shkencor nė sektorin e mineraleve tė rrallė e tė ēmuar. Nga viti 1967 deri nė vitin 1979 punon si inxhinier gjeolog dhe kryetar i ekspeditave nė nderrmarrjen gjeologjike Tiranė pėr mineralet e rallė e tė ēmuar. Nga viti 1979 deri mė 1990 ka punuar nė detyra drejtuese nė minierat e qymyrgurit nė Valias e Mėzez.

Ka dhėnė kontribut tė vaēantė nė studimin, projektimin, kėrkimin e zbulimin e mineraleve tė  dobishme e tė ēmuara, si krom, ar e platin, duke shkelur nė ēdo skaj tė atdheut.

Ėshtė dekoruar me urdhėra e medalje.

 

¶¶¶

 

Lona Xhahit TENO ( 1940 ): Veprimtar shoqėror, rapsod i njohur nė Kurvelesh e mė gjerė, kryeplak nė Fterrė.

Ka lindur nė Fterrė. Ka punuar vite tė tėra si mėsues. Ėshtė veprimtar i dalluar shoqėror. Nė vitet 1997-2003-2005 ėshtė zgjedhur kryeplak i fshatit. Ėshtė rapsod i njohur, nė fshat e nė krahinė dhe organizator i shquar veprimtarisė kulturore, veēanėrisht me grupin folkorik tė Fterrės. Ka krijuar rreth 100 vjersha me tematikė atdhetare e historike, erotike e sociale. Shumica e tyre janė kėnduar nga grupi polifonik, “Fterra nė Kėngė”, nė takime e konkurime nė Kurvelesh e Bregdet e deri nė takime e festivale kombėtare.

 

¶¶¶

 

 

         Lubonja (Fterra ) LIRI ( 1926 ): Shkrimtare, gazetare, veprimtare shoqėrore.

Ka lindur nė Durrės nė njė familje fteriote. Mė 1929 familja e saj u vendos nė Tiranė. Mbaroi Shkollėn e Mesme Femrore nė Tiranė. Ka mbaruar  Universitetin nė Tiranė, dega Gjuhė e Letėrsi Shqipe. Ka marrė pjesė aktive nė Luftėn Antifashiste Nēl. dhe ka qenė delegate e Tiranės nė Kongresin e Rinisė nė Helmės-Skrapar, gusht 1944.  Tre vjet 1951-53, drejtoi gazetėn “Zėri i Rinisė” dhe 1954-1968 Sekretare e Kolegjiumit po te kjo gazetė. Mė pas, deri nė 1973 ka qenė bashkėpunėtore shkencore nė Institutin Histori-Gjuhėsi, pranė Akademisė sė Shkencave.                                        

Nga 1973-1990 u internua nė Lezhė, vite qė iu hoq edhe e drejta e botimit.

            Nė 1960 botoi librin “Pėr ju vajza”, 1995 botoi librin “Larg dhe mes njerėzve” dhe nė 2003 ka pėrkthyer “Hijet e vendit tė endėrruar”.

 

¶¶¶

 

 

Lubonja Lutfi JETMIRA ( 4 prill 1955 ) : Artiste skenike me veprimtari nė kinematografi dhe teatėr.

Lindi nė Fier nga familja fteriote e Dushajve. Talenti i saj spikati qė vitet e shkollimit tetėvjeēar e tė mesėm.

Nė qershor 1979 mbaroi Institutin e Lartė tė Arteve nė Tirane. Filloi punė si aktore nė Teatrin Popullor nė shtator tė po atij viti. Pėr 11 vjet rresht interpretoi mjaft role nė drama e komedi, tė Deas te "Tragjedia e fundit e Deas", Monda te "Nė prag tė jetės", Mira te "Familja e Peshkatarit", Verorja te "Perballė jetės", e shumė tė tjerė. Ne vitin 1984 ka marre pjesė nė Ballkaniadėn Teatrale nė Korinth tė Greqisė me rolin e Mirės tek "Familja e Peshkatarit".

Edhe nė kinematografi ka luajtur disa role si : Nora te "Mengjeze tė reja", Moza te "Ėndėrr pėr njė karrike", Mamaja te "Djali elastik", Jeta te "Kur xhirohej njė film", e tė tjerė.

Jetmira ka  drejtuar shpesh emisione televizive, veēanėrisht tė pėrrallave etj. Ka luajtur dhe nė dy filma televizivė pėr fėmijė : "Prit pak" dhe "Gėzuar festėn Nėnė!". Prej tre vjetėsh punon si koordinatore nė Qendrėn Kombėtare tė Kulturės.

 

¶¶¶

 

 

Malaj ZAĒE ( 1945 ) : Profesor i Asocuar, Doktor i Shkencave, drejtues i lartė i administratės.

Lindi nė Fterrė. Ka kryer studimet universitare nė Institutin e Lartė Shtetėror tė Bujqėsisė Tiranė, Veterinari. Ka punuar veterinier nė NB Kamėz, pedagog nė Univeristetin Bujqėsor, specialist nė Komitetin e Shkencės, Drejtor nė Institutin e Kėrkimeve Veterinare dhe Drejtor nė Drejtorinė Veterinare nė Ministrinė e Bujqėsisė dhe Ushqimit.

            Ka botuar shumė artikuj shkencorė brenda dhe jashtė Shqipėrisė. Eshtė, gjithashtu, autor dhe bashkėautor nė shumė botime shkencore dhe libra universitare. Ėshtė delegat zyrtar i Shqipėrisė nė Organizatėn Botėrore tė Veterinarisė, Paris. 

           

¶¶¶

 

 

Manēe (Ruka) MUKADES ( 1948 ) : Doktore e Shkencave, Profesore e Asocuar.

Lindi nė Fterrė. Mbaroi Universitetin e Tiranės, nė degėn Gjuhė - Letėrsi Ruse. Eshtė kualifikuar jashtė shtetit, Rusi, Itali, Angli. Ka referuar dhe botuar studime shkencore filologjike. Ka hartuar tekste mėsimore universitare. Ka botuar fjalor Rusisht-Shqip. Ka fituar gradėn shkencore “Doktor i Shkencave” mė 1988, dhe titullin shkencor “Profesor i Asociuar” 1999. Ėshtė Pėrgjegjėse e Departamentit tė Gjuhėve Sllave e Ballkanike nė Fakultetin e Gjuhėve tė Huaja, nė Universitetin e Tiranės. 

 

¶¶¶

 

 

Mato HALIL (1910 – 1986): Komandant ēete.

Lindi nė Fterrė, ku kreu dhe arsimin fillor.  Shkollėn e xhandarmėrisė e kreu nė Durrės nė vitet 1930 - 1932. Tėrė jetėn punoi si ushtarak. Mori pjesė aktive nė Luftėn Nacionalēlirimtare dhe kreu dhe detyrėn e komandantit tė ēetės territoriale tė Fterrės, tė rojes partizane dhe u zgjodh nėnkryetar i Kėshillit Krahinor tė Kurveleshit nga viti 1943 deri nė dhjetor tė vitit 1944.

Pas Ēlirimit punoi si nėnoficer nė ushtri.

 

¶¶¶

 

 

Mato Halil JAKUP ( 16 shtator 1934 ): Profesor, Doktor i Shkencave,studiues arti.

Lindi nė  Fterrė.  Shkollėn fillore e kreu nė  fshatin e lindjes, ndėrsa shtatėvjeēaren dhe tė  mesmen nė  Gjirokastėr. Pas pėrfundimit tė  shkollės sė  lartė , nė  Universitetin Shtetėror tė  Tiranės (1959), punoi nė  Ministrinė  e Arsimit dhe tė  Kulturės si specialist i letėrsisė , kryeredaktor i gazetės “Mėsuesi”, drejtor i arteve dhe zėvendės kryetar i Komitetit tė  Kulturės dhe tė  Arteve. Nga viti 1973 deri 1987 punoi si specialist i arteve nė  Komitetin Qėndror tė  Partisė . Mė  1987 u emrua drejtor i Institutit tė  Lartė  tė  Arteve (sot Akademia e Arteve). Nga viti 1991 e nė  vazhdim ka qenė  punonjės shkencor nė  Qendrėn  e Studimit tė  Arteve tė Akademisė sė Shkencave, ku dy herė  ishte edhe drejtor i saj.

            Qė  nga viti 1960 e nė  vazhdim ka botuar njė  numėr tė  konsiderueshėm artikuj shkencorė  e kritikė  pėr letėrsinė  dhe artet, ka mbajtur njė  sėrė  kumtesash nė  veprimtari shkencore. Ka botuar monografitė : “Risi tė  letėrsisė  shqiptare” (1983), “Paradokset e satirės dhe tė humorit” (2000), “Imazhe, kode, kumte” (2001), “Rrjedhave tė artit paraprofesionist” (2004) .

           

¶¶¶

 

 

             Mato Halil SULEJMAN ( 1941 ) : Shkrimtar

              Lindi nė Fterrė, ku kreu dhe filloren. Shtatėvjeēaren  e mbaroi nė Gjirokastėr, ndėrsa tė mesmen e ndėrtimit nė Tiranė. Mė pas u  diplomua pėr gjuhė-letėrsi nė Universitetin e Tiranės, nė Fakultetin Histori-Filologji.

              Nė vitet 1965-67 punon si mėsues nė Berat, nga 1967 deri mė 1973 si redaktor nė revistėn « Nėntori », 1973-1976 dhe  1985-1991 libretist nė Teatrin e Operas dhe Teatrin Popullor. Nga viti 1993 deri nė vitin 2001 ka punuar drejtor i Agjensisė Qendrore tė Tregtimit tė Librit dhe si kryeredaktor i gazetės « Tirana bashkiake ».

             Ka botuar 10 libra me poezi, ndėr tė cilat pėrmendim: Shtegu i blertė , Nėn diellin e jugut , Mbi glob fryjnė erėra , Nė stinėn e poezisė, Fjalėt, Dallga e Jonit etj.

             Ka botuar  dhe vėnė nė skenė dramat:Ankthi, Njė natė e gjatė, Bukė nė shkėmb, Familja Zhavora etj

             Janė vėnė nė skenė libretet: Legjenda e lules Honinė  (balet) , Vajzat e qytetetit tė gurtė  (balet),  Paja (operetė).

Ka botuar librat me tregime: Drita e syve, Banorėt e vilės ,Vizitor nė Parajsė.

Ka botuar librat studimorė: Labirinte dhe enigma, Ėndėrrat profetike,  Arti i tė shkruarit.

           Ka botuar edhe disa libra pėr fėmijė. Vazhdon tė merret me letėrsi dhe tė shkruajė nė shtypin e kohės.

 

¶¶¶

 

 

Mato Halil XHEMAL  ( 3 korrik 1947 ) : Gazetar televizioni, regjisor, krijues.

Lindi nė  Sarandė nga njė familje fteriote. Shkollėn fillore e kreu nė Gjirokastėr dhe shtatėvjeēaren e gjimnazin nė Sarandė.

Nė vitin 1969 mbaron UT pėr fizikė nė Fakultetin e Shkencave tė Natyrės. Njė vit mė vonė punon  nė TVSH si gazetar i programeve shkencore dhe mė 1978 si regjisor i kėtyre programeve. Nė vazhdimėsi punon nė TVSH edhe si regjosor pėr programet ekonomike e mjedisore gjer nė vitin 1994. Nė vitet 1989-94 punon edhe si pedagog i jashtėm nė Akademinė e Arteve.

Nė vitin 1999 largohet me dėshirėn e tij nga TVSH dhe i pėrkushtohet shoqatės “Masmedia dhe Mjedisi” pėr problemet mjedisore nė Shqipėri, ku vazhdon tė jetė kryetar i saj dhe botues i gazetės mjedisore  “Ekolėvizja”.

Ka njė prodhimtari tė gjerė krijuese, me vlera e ēmime kombėtare e ndėrkombėtare. Ka drejtuar nė  TVSH emisinet: Shkenca dhe filozofia, Gjithėsia rreth nesh, Formimi i njerėzimit, Truri, Shkenca dhe enigmat, etj.

Ka realizuar filmin e parė nėnujor dhe ėshtė autor i 17 dokumentarėve nėnujorė, duke qenė edhe vetė zhytės i talentuar. Ka fituar katėr here ēmim kombėtar pėr dokumentarėt shkencorė. Nė konkursin e SOROS-it nė vitin 1995 fiton ēmimim “Gazetari mė i mirė i vitit”.             

Nė krijimtarinė e tij me dukumentarė ka fituar dhe shumė ēmime nė festivale ndėrkombėtare, si nė vitet 1995, 1996, 1999 e 2002 , si me dokumentarėt Treni i vdekjes, Laguna e Lezhės, Nė botėn blu lufta vazhdon etj.

Ėshtė autor i 74 dukumentarėve pėr natyrėn, problemet mjedisore, turizmin dhe traditat kulturore nė Shqipėri.

Qė prej vitit 1991 ėshtė instruktor ndėrkombėtar i zhytjeve nėn ujė i specializuar edhe jashtė shtetit dhe me linēensė pėr studimet nėnujore. Ka shkruar dy libra shkencorė: ‘Gjithėsia rreth nesh’ dhe  ‘Shkenca dhe enigmat”.

 

¶¶¶

 

Mato (Fterra ) JAHO (1898 – 1923) : Figurė shoqėrore e politike.

Lindi nė Fterrė. Pasi kreu mėsimet fillestare nė fshat, ndoqi studimet nė Filat (Ēamėri) dhe tė mesmen nė Janinė. Pati lidhje me personalitete tė shquara politike, si Avni Rustemi, Halim Xhelo, Ismail Haki Kuēi etj. Ishte komandant i xhandarmėrisė nė Brataj. Nė krye tė xhandarėve tė zonės mori pjesė nė Luftėn e Vlorės tė vitit 1920. Pas saj u emėrua komandant i xhandarmėrisė tė rrethit tė Pėrmetit, ku edhe vdiq aksidentalisht.

 

¶¶¶

 

 

Mato Remzi VULLNET ( 1937 ) : Shkrimtar, piktor

Lindi nė Sarandė, ku mori dhe mėsimet e para. Pėr shkak tė pengesave klasore tė regjimit, la vendlindjen pėr tė punuar kinomekanik nė kinematė e sharrave Hotolisht, Stravaj dhe nė qytetin e Librazhdit. Mbaroi me korrespondencė Liceun Artistik tė Tiranės pėr pikturė dhe studimet e larta nė Fakultetin Filologjik tė Universitetit tė Tiranės nė degėn gjuhė e letėrsi shqipe.

Punoi drejtor nė shtėpinė e kulturės dhe nė muzeun e Librazhdit. Mė tej u emėrua redaktor nė Revistėn ''YLLI', por e kthejnė pėrsėri nė Librazhd mėsues nė gjimnaz e mė pas inspektor nė drejtorinė arsimore tė kėtij rrethi. Tani jeton e punon nė Tiranė, redaktor i shtėpisė botuese " Milosao"

Ėshtė autor i vėllimeve poetike: "Tinguj malesh", "Krahėt e erės", "Ninullat e hekurit", "Dritaret e prillit" dhe i vėllimit me poema "Katėr plagė tė Shqipėrisė". Ka botuar vėllimin me tregime "E fshehta tronditėse", Romanet: "Ujėsinor", "Era e kėsaj kohe", "Lakmia", "Maturantėt" dhe "Damkosja e ėngjėjve".

Ka fituar ēmime letrare brenda dhe jashtė vendit.

 

¶¶¶

 

Mato Vullnet RAJMONDA  (1957 ): Piktore

Pas kryerjes se Liceut Artistik " Jordan Misja" nė Tiranė, pėrfundoi studimet e larta nė Akademinė e Arteve e specializuar nė degėn e Grafikės. Punoi nė Qendrėn e Realizimit tė Veprave tė Artit dhe vijon mėsuese nė Liceun Artistik "Jordan Misja".

Ka marrė pjesė nė tė gjitha ekspozitat kombėtare nė galerinė e arteve tė Tiranės dhe nė ekspozita nderkombėtare, qė nga viti 1992 e nė vazhdim. Pėrmendim, midis tė tjerash, ekspozitė personale nė Hollandė, 2000 dhe nė Wels tė Austrisė 2003; pjesėmarrėse nė ekspozitėn XX kombėtare tė arteve, nė ekspozitėn kolektive europiane nė Stokholm, Suedi, nė ekspozitėn e Shoqatės sė Grave Artiste "LIND", nė ekspozitėn kolektive nė Argjentinė, nė ekspozitėn e grave piktore tė Ballkanit nė Ohėr, Maqedoni etj.. Punimet e saj janė botuar nė disa albume kombėtare e ndėrkombėtare.

 

¶¶¶

 

Mato Jashar TURHAN (1924 – 1944): Dėshmor i Luftės Antifashiste Nacionalēlirimtare.

Lindi nė Fterrė nė njė familje me tradita tė njohura atdhetare..Pasi kreu shkollėn fillore nė fshatin e lindjes dhe ciklin e ulėt tė shkollės sė mesme nė Gjirokastėr, ndoqi mėsimet nė Normalen e Elbasanit. Pėr tė pėrballuar jetesėn, krahas mėsimeve edhe punonte. Kėtu u brumos me idetė e para antifashiste dhe mori pjesė nė demostrata kundėr pushtuesve. Kėto u bėnė shkas, bashkė me shokė tė tjerė, tė pėrjashtohej pėr pak kohė nga shkolla. Rėnia dėshmor e tė vėllait, Fuat Mato nė pėrpjekje me pushtuesit italianė, ia shtuan edhe mė tepėr ndjenjat atdhetare dhe dėshirėn pėr tė marrė pjesė nė luftė pėr ēlirimin e vendit. Kur ishte nė klasėn e fundit tė Normales, mė 1 maj 1943, bashkė mė shumė bashkėnxėnės tė tjerė, doli partizan. Nė fillim ishte pjesėtar i ēetės sė Ēermenikės. Nė gusht tė kėtij viti u inkuadrua nė Brigadėn e Parė partizane; mori pjesė nė shumė luftime  nė zona tė ndryshme tė vendit si dhe nė inkursionin e Brigatės sė Parė nė dimrin e vitit 1943 – 1944.. Ishte zėvendės komisar i kompanisė.sė mortajave dhe njėkohėsisht sekretar i celulės sė partisė sė saj. Mė vonė u transferua nė kompaninė e tretė tė batalionit tė dytė tė kėsaj Brigade. Nė luftimet pėr ēlirimin e Pogradecit, mė 21 prill 1944, u plagos rėndė dhe u ēua nė spitalin partizan tė Vlushės (Skrapar), ku vdiq mė 27 prill 1944. Ka lėnė shumė blloqe me shėnime tė pėrditėshme tė jetės partizane, tė cilat pėrbėjnė dokumente tė rėndėsishme pėr luftėn partizane, pėr karakterin e tij burrėror, pėr sakrificat e mėdha, idealet e larta, virtytet e ēmuara dhe trimėrinė e tij..

 

¶¶¶

 

 

Mato Jashar FUAT (1928 – 1943) : Dėshmor i Luftės Antifashiste Nacionalēlirimtare, i pari nė Kurvelesh

Lindi nė Fterrė.. I ndikuar nga ngjarjet e luftrave pėr liri tė bashkėfshatarėve dhe tė krahinės, qė i vogėl u edukua me ndjenjat atdhetare, tė cilat i shprehu nė veprime konkrete gjatė pushtimit fashist tė vendit. Tri klasa tė shkollės fillore i kreu nė fshatin e lindjes, ndėrsa klasėn e katėrt nė Kuē. Ishte ndėr pjesėtarėt mė veprues midis tė rinjve tė fshatit, qė ndihmonin Luftėn Nacionalēlirimtare.  Natėn e 26 – 27 janarit tė vitit 1943, ndonse drejtuesit e ēetės sė fshatit dhe tė ēetės partizane “Hajredin Tremishti” pėr arsye tė moshės nuk e lejuan tė bashkohej me ta nė luftė kundėr postėbllokut tė ushtrisė italiane nė Borsh, ai mori pjesė dhe ra dėshmor.

Ishte dėshmori i parė i Kurveleshit, prandaj edhe varri i tij u bė qendėr pelegrinazhi e tė rinjve antifashistė tė krahinės. Dėshmori dhe poeti Memo Meto i thuri njė kėngė veprimit tė tij atdhetar dhe qėndresės burrėrore tė nėnės sė tij. Midis tė tjerave nė kėtė poezi shkruhet:

“Qė ngaturma del njė grua me tumane,/ Ėshtė nėna e Fuatit, njė spartane./ O ju shoqe dhe ju shokė, mos vajtoni./ Dhe pėr ngushėllim tek mua mos nxitoni./ Se si djalin tim Fuatin kėtė herė,/ Fashizmi do tė na vrasė edhe tė tjerė”.

Kėto vargje shėrbyen si symbol i qėndresės sė nėnave labe dhe thirrje pėr luftė pėr liri.

 

¶¶¶

 

 

Maēi Himet JASHIK ( 21 maj 1946 ) : Kėshilltar juridik nė Kabinetin e Zėvendėskryeministrit, veprimtar shoqėror.

Ka lindur nė Fterrė. Mbasi kreu shkollėn shtatėvjeēare dhe tė mesme nė Sarandė,  nė vitet 1969-1971 mbaroi Shkollėn e Lartė tė Partisė nė Tiranė dhe fill pas saj pėrfundoi nė vitin 1975 Universitetin e Tiranės  nė Fakultetin Juridik.

Nga viti 1972 e deri nė vitin 1991 ka punuar kryesisht  nė aparatet e Rinisė e tė Partisė, si sekretar i parė ė komitetit tė rinisė nė Sarandė, punonjės nė Komitetin Qendror tė Rinisė dhe nė Komitetin e Partisė tė Tiranės, pedagog nė Shkollėn e Lartė tė Partisė nė Tiranė etj. Nga viti 1992 e deri nė vitin 1999 ka kryer detyrėn e juristit nė disa institucine nė Tiranė, si dhe ka ushtruar detyrėn e avokatit privat.

Nga viti 1999 deri nė vitin 2001 ka qenė kėshilltar juridik nė Kabinetin e Zėvendės-kryeministrit. Aktualisht punon si avokat privat.

 

¶¶¶

 

 

Mehmeti Veli DULLO (1942 ) : Kryetar kėshilli nė Fterrė.

Lindi nė Fterrė . Pasi mbaroi shkollėn 8 - vjeēare nė vendlindje, vazhdoi shkollėn profesionale pėr elektriēist. Punoi nė kėtė profesion gjithė jetėn e tij nė hidrocentralin e Fterrės dhe shėrbimin elektrik nė fshat, deri nė vitin 1992. Nga viti 1984-1992, ka qėnė Kryetar i Kėshillit tė Fterrės.

 

¶¶¶

 

 

Mehmeti HAMZA ( 1923 ) : Kryetar Kėshilli, veprimtar i shquar pėr Fterrėn.

Lindi nė Fterrė. Shkollėn fillore e kreu nė vendlindje. Nė rininė e tij ėshtė marrė me blegtori e bujqėsi. Me krijimin e cooperatives bujqėsore mė 1956, pasi kreu njė kurs disamujor pėr veteriner, u caktua brigadjer blegtorie. Nė vitin 1966 u zgjodh Kryetar i Kėshillit tė Fterrės, detyrė tė cilėn e ka mbajtur  deri nė vitin 1981, pėr 15 vjet me radhė. 

Ka qenė njė nga kryetarėt qė ėshtė pėrpjekur shumė pėr ndėrtimin e rindėrtimin e  objekteve social-kulturorė nė fshat, si pėr vatrėn e kulturės, klubin, shkollėn 8 - vjeēare dhe ujėsjellėsin, linjėn telefonike me Borshin, e tė tjera.

 

¶¶¶

 

 

              Memi  Hamdi HAMZA ( 10 dhjetor 1932 ) : Zėvendėsdekan nė Fakultetin e Mjekėsisė, shef katedre, pedagog e autor tekstesh.

              Lindi nė Fterrė. Shkollėn fillore dhe shtatėvjeēare i kreu nė Tiranė nė Strehėn Vorfnore dhe pas tyre mbaroi Politeknikumin Mjekėsor po nė Tiranė nė vitin 1951.  Nga ky vit deri mė 1958 kreu studimet e larta nė Moskė nė Institutin e Parė tė Mjekėsisė.

              Nė vitin 1958 fillon punėn si mjek patolog nė Spitalin e Pėrgjithshėm tė Tiranės, ndėrsa nga viti 1961 emėrohet pedagog dhe shef i Katedrės sė Higjienės dhe Sėmundjeve Infektive nė Fakultetin e Mjekėsisė, punė qė e kreu  pėrmbi 30 vjet me radhė, deri nė vitin 1992, kur doli nė pension.

Gjatė kėsaj periudhe , nė vitet 1970-1976, ka qenė edhe Zėvendėsdekan i Fakultetit tė Mjekėsisė.

Ka dhėnė leksione pėr gati dhjetė vjet edhe nė Universitetin e Mjekėsisė nė Prishtinė-Kosovė.

Ėshtė autor e bashkėautor i disa teksteve universitare e te mesme mjekėsore. Ka botuar artikuj  tė shumtė shkencorė nė revista e buletine.

Ėshtė nderuar me udhėra e medalje.

                                                             

¶¶¶

 

 

Memi Hamdi OSMĖN (1926 – 1944 ) : Dėshmor i Luftės Nacionalēlirimtare.

           Lindi nė Fterrė nė njė familje tė varfėr fshatare. Ende fėmijė, mbeti jetim dhe nė moshė tė re u largua nga fshati nė Sarandė pėr tė siguruar jetesėn e mė pas nė Tiranė si punėtor ofoēine.

Nė vitin 1943 kthehet nė fshatin e lindjes dhe pėrfshihet nė veprimet luftarake tė ēetės territoriale. Edhe pse ende i ri, nė dhjetor 1943 pranohet nė  batalianin e 4-tė tė Brigadės sė Parė Sulmuese. Mori pjesė nė disa luftime kundėr forcave armike, si nė Qafėn e Kiēokut, nė Tendėn e Qypit, nė Kapinovė, nė fshatrat e Tomorricės etj. dhe tregoi trimėri e guxim.

U vra nė pėrpjekje me focat gjermano-balliste nė betejen e Shelcanit nė Elbasan mė 9 maj 1944, pak kohė mbasi ishte pranuar si anėtar i Partisė Komuniste.

Populli i Fterrės i kėndon:

            Osmėn Memi trim i shquar,

            Do mbetesh yll i pashuar…

 

¶¶¶

 

 

Memi Hamdi SAFET ( 1920 ): Figurė e shquar e Luftės NĒL pėr Fterrėn, Kurveleshin e Bregdetin, drejtues i lartė nė administratėn shtetėrore.

Lindi nė Fterrė. Pati fėmijėri tė vėshtirė. Ushtroi profesionin e farmacistit, fillimisht nė Tiranė, ku u lidh me Lėvizjen Antifashiste. Mė 28 tetor 1941 mori pjesė nė demostratėn antifashiste tė  Tiranės. U arrestua si antifashist pėr dy javė. Kthehet me aktivitet nė Vlorė e mė vonė nė Himarė. Nė korrik 1943 vendoset nė Fterrė, ku merret sistematikisht me organizimin e lėvizjes “Pėr njė Shqipėri tė lirė e demokratike”.

Kryen detyra politike dhe luftarake nė Fterrė, nė Krahinėn e Kurveleshit dhe nė Bregdet. Merr pjesė nė ēetėn e Fterrės dhė bėhėt anėtar i Kėshillit Krahinor. Nė dhjetor 1943 caktohet pėrgjegjės politik pėr Fterrėn. Pas operacionit tė Qershorit 1944 caktohet nė Komitetin e Partisė tė Kurveleshit. Nė janar 1945 emėrohet pėrgjegjės i sektorit tė shėndetėsisė pėr nėn/Prefekturėn e Kurveleshit, nė Gusmar. Nė prill 1946 emėrohet Shef nė Ministrinė e Shėndetėsisė pėr farmacitė e Republikės. Mė vonė Kryetar Dege pėr Mjekimin. Nė 1952 caktohet nė aparatin e KQ tė Partisė pėr sektorin e Shėndetėsisė, ndėrsa mė 1956, Drejtor i shėrbimit faramaceutik nė Ministrinė e Shėndetėsisė. Ndėrkaq, mbaroi dhe studimet e larta nė Fakultetin e Mjekėsisė, nė vitet 1960-65. Nė 1966-69, vullnetarisht, shkoi mjek pėr tri fshatrat: Borsh-Fterrė-Ēorraj, ku me nismėn e tij u ndėrtua spitali nė Borsh, ku shėrbeu si mjek e pėrgjegjės spitali pėr 4 vjet. U rikthye pėrsėri nė Ministrinė e Shėndetėsisė, po si Drejtor Drejtorie, deri sa doli nė pension  mė 1980.

         Safet Memi konsiderohet “simbol i mirėsisė”ndaj njeriut nė gjithė jetėn e tij  tė gjatė.

 

¶¶¶

 

 

     Mita Eshref IDRIS ( 5 tetor 1933 ) :  Drejtues administrate, ekonomist

Lindi nė Gjorm tė Vlorės nga familje fteriote. Shkollėn fillore e nisi nė Gjorm dhe e mbaroi nė Fterrė. Shkollėn shtatėvjeēare e pėrfundoi nė Shkodėr. Nga viti 1949 deri mė 1952 pėrfundoi  teknikumin financiar nė Tiranė dhe mė pas u diplomua si ekonomist pėr degėn industriale.

 Ka punuar vazhdimisht nė Tiranė si shef plani nė Ndėrmarrjen e Prodhimeve tė Ndryshme , kryespecialist nė seksionin e industriesė nė Komitetin Ekzekutiv, ekonomist nė fabrikėn e tullave dhe dhe pėr njėzetė vjet me radhė Kryetar i Degės sė Plan-Furnizimit nė Ndėrmarrjen Elektrike.

Ėshtė shquar pėr korrektėsi tė lartė nė kryerjen e detyrave dhe ėshtė nderuar me urdhėra e medalje.

 

¶¶¶

 

 

Mita Kasėm SHAQIR ( 24 qershor 1886 - 17 qershor 1944): Dėshmor i Luftės Antifashiste Nacionaēlirimtare, lufėtar trim pėr liri e pavarėsi

Lindi nė Fterrė nė njė familje tė varfėr fshatare. Qė i vogėl mėrgoi nė Turqi pėr tė siguruar bukėn e gojės, po u kthye i shgėnjyer. Punoi si bujk , blegtor e qiraxhi, po asnjėherė nuk e mundi dot varfėrinė.

Ėshtė pjesėmarrės  aktiv i ēetės sė fshatit nė  ndeshjet e njėpasnjėshme me bandat e shovenistėve grekė dhe nė vrasjen e tre kapedanėve tė tyre. Ėshtė pėrkrahės i luftrave pėr Pavarėsi  mė 1912. Merr pjesė me armė nė dorė dhe nė Luftėn e Vlorės mė 1920. Ėshtė dekoruar me medaljen “Pėr veprimtari patriotike”.

E priti me urrejtje pushtimin fashist dhe pėrkrahu pa rezerva lėvizjen nacionalēlirimtare. Tashmė qė kishte humbur shikimin, “luftėn” e bėnte me vargje, duke u bėrė njė nga bejtexhinjtė e shquar tė Fterrės. Shtėpia e tij u bė bazė e lėvizjes.

Nė operacionin e qershorit tė vitit 1944 forcat gjermano-balliste u hakmorėn ndaj qėndrimit tė tij e tė familjes, por sodomos pėr kėngėt qė kishte ngritur kundėr ballistėve. Shaqon plak e tė qorruar, e morėn dhe e pushkatuan.

 

¶¶¶

 

           

Mita Shaban ILMI ( 3 mars 1943 ) : Specialist i shquar  pėr pėrpunimin e drurit, pedagog i jashtėm dhe autor tekstesh.

Ka lindur nė Fterrė. Shkollimin shtatėvjeēar e kreu nė Tiranė, Gjimnazin “Petro Nini Luarasi” e mbaroi nė vitin 1957 po nė Tiranė.

Studimet e larta i kreu  nė Kinė, nė Pekin,  nė vitet 1961-1966 nė degėn e Inxhinierisė sė Pėrpunimit tė Drurit.

Pėr mbi 20 vjet me radhė, nga viti 1967 deri mė 1988,  punoi si inxhinier e kryeinxhinier nė Kombinatin e Drurit “Misto Mame” nė Tiranė, pastaj nė degėn e standarteve  nė Komitetin Ekzekutiv tė Tiranės.

Nga viti 1992 deri nė vitin 2003 hapi bisnes privat pėr pėrpunim druri, kur del dhe nė pension.

Ka punuar si pedagog i jashtėm nė Institutin Bujqėsor nė Kamėz, ka qenė anėtar i kėshillit shkencor nė Fakultetin e Pyjeve, ka hartuar tekste pėr kėtė fakltet, si dhe pėr shkollėn e mesme tė pėrpunimit tė drurit.

Ėshtė dekoruar me urdhėra e medalje.

 

¶¶¶

 

Mita Shaban KUDRET ( 6 qershor 1946 ) Doktor i Shkencave Historike, ushtarak i lartė, shef Departamenti nė Akademinė e Mbrotjes, pedagog, hartues fjalorėsh, pėrfaqėsues shqiptar nė NATO.

Ka lindur nė Fterrė. Shkollimin tetėvjeēar dhe tė mesėm ushtarak i kreu nė Tiranė. Mbaron Shkollėn e Bashkuar tė oficerėve nė vitin 1967, merr diplomėn pėr histori – gjeografi nė Universitetin e Tiranės, Fakulteti Histori- Filologji, nė vitin 1978. Kryen Akademinė e Mbrotjes nė Tiranė nė vitin 1984.

Nė vitin 1996 mbron titullin “Doktor i Shkencave Historike” me temė pėr artin  ushtarak tė kryengritjeve tė mėdha shqiptare tė viteve 1910-1912.

Ka punuar si kuadėr ushtarak qė nga viti 1967 e deri mė 2003, duke i ngjitur me shpejtėsi shkallėt e karierės, qė nga komandant kompanie e deri nė detyra  tė larta nė brigadat e kėmbsorisė e tė forcave ushtarake detare.

Nė Akademinė e Mbrojtjes ka punuar pėr gati 15 vjet, gjer nė vitin 1998, si pedagog,  pėrgjegjės i redaksisė tė fjalorit enciklopedik ushtarak, shef i departamentit tė politkės sė sigurimit, shef i departamentit tė terminologjisė dhe enciklopedisė ushtarake etj.

Nga viti 1998 deri nė vitin 2003 ka punuar nė Misionin e Shqipėrisė pranė NATO-s nė Bruksel, si zėvendėspėrfaqėsues ushtarak i Shqipėrisė.

Ka kryer njė sėrė kualifikimesh jashtė shtetit, si nė Kolegjin e Mbrotjes sė NATO-s nė Romė, Qendrėn Amerikane “Xhorxh Marshall” nė Gjermani, nė shkollėn e NATO-s tė Forcave Aleate nė Evropė etj.

Ka njė veprimtari tė gjerė botuese me bashkėautorė, sidomos nė fushėn e fjalorėve tė termave ushtarakė.

Ėshtė nderuar me urdhėra e medalje.

 

 

¶¶¶

 

Mita Shefki SHERI ( 1943 ) Aktor, regjisor, shkrimtar.

Ka lindur nė Fterrė. Mbas shkollimit tė mesėm, kreu Institutin e Lartė tė Arteve nė vitin 1967. Fillimisht emėrohet po aty  pedagog i mjeshtėrisė sė aktorit, por hiqet pėr arsye biografike. Emėrohet regjosor nė Kinostudio, aktor nė Teatrin  Popullor etj. deri sa ēohet regjosor nė Estradėn e Beratit, nga ku kthehet nė Tiranė nė vitin 1989 fillimisht si regjisor nė Cirkun e Tiranės. Nė vitin 1993 emėrohet nė Estradėn e Tiranės si drejtor e vitet e fundit udhėheqės artistik. Nė vitin 2004 del nė pension.

Ka dhėnė kontribut tė vaēantė si aktor dranmatik, por dhe komik. Ka luajtur role nė 16 filma artistikė, si nė filmat “Ngadhnjim mbi vdekjen”, “Yjet e netėve tė gjata”, “Ballė pėr ballė”, “Gjeneral Gramafoni’, “Veterani”, “Nė fillim tė verės”, “Valixhja me njė milonė dollarė” etj. Ka interpretuar  si aktor nė teatėr, si te pjesėt “Shtėpia nė bulevard”, “Fyryra e dytė”, ‘Arturo Ui”, ‘I pazėvendėsueshmi” etj.

Si regjisor, pėrveē dhjetėra numrash estrade, ka vėnė nė skenė nė Tatrin Popullor,  nė Fier, Berat, Korēė etj. disa drama e komedi.

Si krijues  letrar,  ka shkruar gjashtė drama e komedi. Katėr prej tyre : dramat “Vite tė paharruara” dhe “Dy krisma nė Paris” dhe komeditė “Kėshilli i ndrikullave” dhe “Familja e madhe” kanė fituar ēmime  nė konkurset kombėtare tė dramaturgjisė  dhe Festivalet Kombėtare tė Teatrove.

Nė  vitin 2004 u nderua me Urdhėrin “Naim Frashėri i Artė”.

 

¶¶¶

 

 

Ruko Faslli BEJKUSH ( 25 nėntor 1934 -  2003 ): Drejtues i lartė  nė administratėn ushtarake.

Lindi nė Fterrė, ku kreu dhe arsimin fillor. Arsmin shtatėvjeēar e kreu nė Himarė, ndėrsa  nė vitin 1953 mbaron shkollėn e oficerėve nė Tiranė.

Ka njė karierė nė ngritje ushtarake. Qė nė vitin 1953 emėrohet shef prapavije nė aviacion nė Kuēovė,  1955-58 e gjejmė shef prapavije tė regjimentit tė ndėrlidhjes nė Tiranė, pastaj, me radhė nė brigadėn e kėmbsorisė dhe nė brigadėn e parė, deri nė 1962. Transferohet pėr pak kohė nė Burrel dhe nė vitin 1963 deri mė 1965 kryen Akademine e Lartė Ushtarake nė Tiranė. Punon pėr shtatė-tetė vjet nė Sarandė si shef prapavije dhe gjatė kėsaj kohe mbaron  kursin e lartė tė ekonomisė politike. Mė pas punon nė Gjirokastėr, deri nė vitin 1975, si shef prapavije i Korpusit dhe  nga viti 1975 deri mė 1982 punon nė Ministrinė e Mbrotjes nė drejtorinė e prapavijės.

Nė vitin 1982 transferohet nė Burrel, ku punon nė prapavijėn e ushtrisė deri mė 1986.

 

¶¶¶

 

 

                Ruko Sinan LIRIM ( 1940 ) : Drjetor ne Kombinatin Poligrafik ne Tirane.

                Ka lindur ne Fterre, ku mbaroi dhe filloren. Shkollen e mesme teknike e mbaroi ne Tirane. Nga viti 1961 deri ne vitin 1964 vazhdoi studimet e larta ne Kine, te cilat i vazhdoi ne Tirane dhe ne vitin 1968 diplomohet inxhinier mekanik.

               Per kater vjete punoi si inxhinier e si mesues i lendeve profesioanle ne gjimnazet e Tiranes e Politeknikum, si dhe inspektor ne Ministrine e Arsimit.

 Nga viti 1972 fillon pune ne Kombinatin Poligrafik, fillimisht si projektues, pastaj kryetar i deges mekanike dhe nga viti 1983 e deri ne vitin 1992 si drejtor.

Me 1995 emigroi jashte shtetit, fillimisht ne Grqi dhe  qe nga viti 1997 ne Amerike, ku gjendet edhe sot.

Eshte nderuar me urdhera e medalje.

                                                

¶¶¶

 

 

Sadikaj Bajram ILDA ( 21 shkurt 1960 ) : Kuadėr i lartė nė administratė, drejtore drejtorie nė Ministri.

Ka lindur nė Tiranė nė njė familje fteriote. Arsimin tetėvjeēar e tė mesėm i kreu nė Tiranė. U diplomua nė Universitetin e Tiranės pėr ekonomi-financė. Deri nė vitin 1997 ka punuar nė sektorė tė tregtisė shtetėrore dhe nė aktivitet privat.

Nga viti 1998 deri mė 2002 punoi si Drejtore e Drejtorisė Ekonomike nė Ministrinė e Arsimit e tė Shkencės, ndėrsa nga viti 2002 e nė vijim ėshtė Drejtore e Drejtorisė Buxhet-Financė nė Ministrinė e Punėve tė Jashtme.

Ėshtė specializuar pėr administrim biznesi jashtė shtetit.

 

¶¶¶

 

 

Sadikaj Rrapo BAJRAM ( 15 shkurt 1930 ) : Kuadėr i lartė ushtarak, shef katedre, Mjeshtėr Sporti nė qitje.

Ka lindur nė Fterrė, ku kreu dhe shkollėn fillore. Qysh nė moshė tė re aktivizohet nė Luftėn NĒL. Deri nė vitin 1949 punoi nė administratėn e nėnprefekturės sė Kurveleshit, ku mbaroi dhe shkollėn unike.

Nė vitin 1951 pėrfundoi me rezultate tė shkėlqyera Shkollėn e Bashkuar tė officerėve. Pėr njė periudhė dhjetėvjeēare punoi si kuadėr politik nė shkolla tė ndryshme ushtarake dhe, njėkohėsisht, pėrfundoi arsimin e mesėm civil, vazhdoi studimet nė UT dhe nė sportin e qitjes fitoi titullin “Mjeshtėr sporti”.

Pas vitit 1960, pėr gati 7 vjet, ka patur funskione drejtuese nė brigadėn e Ersekės dhe nė Korpusin e Korēės.

Pas pėrfundimit tė Shkollės sė Lartė tė Partisė si dhe tė kursit psuniversitar tė filozofisė, ka punuar nė institucionet qendrore si instruktor i pėrgjithshėm nė drejtorinė politike tė ushtrisė dhe  nė aparatin e KQ tė Partisė.

Nė fillim tė vitit 1975 kaloi pėrsėri nė ushtri si kuadėr i lartė politiko-ushtarak nė poste drejtuese nė dikasterin qendror tė mbrotjtjes, nė njėsi ushtarake tė bashkuara dhe nė Akademi.

Gjashtė vitet e fundit, deri sa doli nė pension, punoi si pedagog dhe shef i katedrės sė lėndėve  sociale nė Akademinė Ushtarake “Skėnderbej”.

Vitet e fundit ka shkruar e botuar librin “Zambakėt e kuq tė Fterrės”, kushtuar dėshmorėve, ku pėrmenden edhe shumė ngjarje tė krahinės sė Kurveleshit tė asaj kohe.

 

¶¶¶

 

 

Sadikaj Rrapo SHYQYRI ( 2 mars 1914 – 26 mars 1983 ): Komandant ēete, kryetar kooperative nė Fterrė, partizan e ushtarak.

Lindi nė Fterrė. Mbeti jetim nė moshė tė re dhe e pėrballoi jetesėn me vėshtirėsi. U lidh me Lėvizjen qysh nė fillimet e saj. Luftoi nė ēetėn territoriale “Fuat Mato” dhe u bė edhe komandant i saj. Nė korrik tė vitit 1944 shkon si kuadėr i gatshėm nė Brigadėn e 12-tė  partizane me detyrė komandant kompanie. Pas ēlirimit  punoi si ushtarak nė armėn e artilerisė, duke arritur gradėn e majorit.

Nė vitin 1956 iu pėrgjigj thirrjes sė bashkėfshtarėve dhe kthehet nė Fterrė si kryetar i kooperatives bujqėsore, ku drejtoi pėr tre vjetė. Nė vitin 1960 u rikthye nė ushtri, ku punoi deri sa doli nė pension.

Ėshtė nderuar me shumė urdhėra e medalje.

 

¶¶¶

 

 

Shehu XHAFER : Komandant ēete nė Luftėn e Vlorės 1920.

Lindi nė Fterrė. Jetoi nė fillim tė shekullit XX. Mbaroi shkollėn “Zosimea” nė Janinė. U bė avokat. Mė 1920 ishte komandant i Ēetės sė Fterrės nė Luftėn e Vlorės. Fterra i kėndoi:

 “ O Xhafer Shehu me nam,/ Me mėn(d)e si evropjan,/ Kėrkon liri pėr vatan…/.

Vdiq nė mesin e viteve ‘30-tė.

 

¶¶¶

 

 

Shkurti (Zhupa) Gastere ( 23 shkurt 1952 ) : Aktore, mėsuese.

Ka lindur nė Fterrė. Mabaroi shkollėn e mesme profesionale pėr muzikė e vizatim nė vitin 1972. Nga ky vit deri mė 1980 punoi si aktore e kėngėtare nė teatrin e estradės profesioniste tė Sarandės. Nga viti 1980 deri nė vitin 1990  punoi si aktore nė Estradėn e Ushtrisė.

Pas kėtij viti e nė vazhdim punon si mėsuese nė Tiranė.

 

¶¶¶

 

 

Shkurti Hamit DILAVER ( 5 shtator 1928 ) : Drejtues i lartė nė administratėn shtetėrore, diplomat, figurė shoqėrore politike.

Lindi nė Fterrė. Ndoqi studimet nė Shkollėn Normale tė Elbasanit, tė cilat i ndėrpreu pėr shkak tė pjesėmarrjes nė Luftėn Antifashiste Nacional – Ēlirimtare. Ka marrė pjesė nė luftimet e ēetės sė fshatit. Ishte anėtar i Komitetit tė Rinisė tė Kurveleshit, partizan nė komandėn e vendit dhe tė qarkut. Mė 1945 ka punuar nė Komitetin e Rinisė tė Qarkut tė Gjirokastrės. Pas Ēlirimit, mbaroi Politeknikumin “7 Nėntori” dhe ndoqi studimet e larta nė Moskė pėr inxhiinjer nafte, tė cilat i pėrfundoi nė vitin 1955 me rezultate tė shkėlqyera Prej kėtij viti deri mė 1961 punoi si ixhinier, kryeixhinjer dhe drejtor i Ndėrmarrjes sė Naftės nė Patos. U shqua pėr pėrdorimin e metodave tė reja nė nxjerrjen e naftės, disa prej tė cilave u zbatuan pėr dhjetra vjet.  Nga viti 1961 deri 1967 ishte Kryetar i Degės sė Naftės nė  Ministrinė e Minierave dhe tė Gjeologjisė. Ka qenė sekretar shkencor i Komisionit pėr Bashkėpunim me Vendet e Huaja dhe kryetar i komisionit pėr mbrojtjen e diplomave nė Universitet. Nė vitin 1967 kaloi nė Ministrinė e Tregtisė sė Jashtme, ku punoi pėr 22 vjet, deri sa doli nė pension. Pėr shumė vjet ka qenė atashe tregtar nė Kinė dhe nė Algjeri. Ėshtė anėtar i kryesisė sė Tiranės tė Shoqatės “Labėria” dhe kryetar i komunitetit fterjot. Ka botuar librin “Shfrytėzimi i puseve tė naftės  dhe tė gazit” (1967).

Ėshtė dekoruar me urdhėra e medalje.

 

¶¶¶

 

 

         Shkurti  Dervish MUSA  ( 15 shkurt 1932 ) : Drejtues arsimi, me ndihmesė tė vaēantė nė arsimimin e bijve tė Labėrisė.

        Lindi nė Fterrė. Ka mbaruar arsimin e lartė pėr  gjuhė shqipe e histori. Ka njė karrierė tridhjetėvjeēare nė arsim, kryesisht nė qytetin e Vlorės, si drejtor e zėvendės nė shkollat “Ali Demi”, “Teli Ndini”, “ 8 Nėntori”, “ 15 Tetori”, “Ismail Qemali”. Ka treguar kujdes tė vacantė pėr arsimimin e bijve tė Labėrisė e tė Kurveleshit. Drejtoi pėr njė kohė tė gjatė kualifikimin e mėsuesve tė shkencave shoqėrore.

 

 

¶¶¶

 

 

Xhama Lame AGRON (25 prill 1936): Drejtues i lartė nė administratėn shtetėrore, ekonomist, drejtor drejtorie nė ministri, me kontribut tė shquar edhe pėr Fterrėn.

Ka lindur nė Fterrė. Shkollėn fillore e kreu nė vendlindje. Tė mesmen dhe  Universitetin  i mbaroi nė Tiranė dhe u diplomua ekonomist. Ka punuar nė sektorin e tregtisė nė rrethin e  Sarandės deri nė vitin 1980 si ekonomist, kryetar dege, drejtor e nėndrejtor nė ndėrrmarrjen tregtare. Nga viti 1970 deri mė 1975 ka qenė drejtor i Turizmit tė Sarandės.

Nė vitin 1980 fillon punė nė Ministrinė e Tregtisė sė Brendshme, Drejtor i Drejtorisė sė Planit. Nė vitet 1991-1993 ka punuar drejtues administrativ nė strukturat e Ministrisė sė Turizmit dhe drejtor i furnizimit materialo-teknik, nga ku doli dhe nė pension tė parakohshėm.

Ka dhėnė ndihmesė tė ēmuar pėr Fterrėn, veēanėrisht pėr ngritjen e objekteve tregtare, pėr ndėrtimin e shkollės sė re dhe pėr ngritjen e muzeut historik. Ėshtė ideator e bashkėbotues i gazetės “Fterra jonė” qė nga viti 1997 e nė vazhdim dhe ka meritė tė vaēantė pėr pėrgatitjen e saj dhe publikimin nė internet.

Ėshtė nderuar me urdhėra e medalje tė ndryshme.

 

¶¶¶

 

 

Xhama Lame BARDHYL: ( 1933 ) : Mėsues i Merituar, shkrimtar, punonjės shkencor, gazetar.

Ka lindur nė Fterrė. Arsimin fillor e kreu nė vendlindje, ndėrsa shkollėn 7-vjeēare  dhe shkollėn e mesme pedagogjike i pėrfundoi nė Gjirokastėr nė vitin 1953 me rezultate tė shkėlqyera. Po kėtė vit emėrohet mėsues matematike nė gjimnazin “Asim Zeneli”. Qė nga viti 1954 deri nė 1959 punon nė arsim nė Delvinė, si mėsues . zėvendėsdrejtor e drejtor shkolle tetėvjeēare e gjimnaz. Gjatė kėsaj periudhe kryen studimet me korrespondencė nė Universitetin e Tiranės, nė Fakultetin e Historisė e tė Filologjisė. Nga viti 1959 gjer nė vitin 1964 punon nė Sarandė si inspektor arsimi, nga viti 1964 deri nė vitin 1969 ėshtė drejtor nė gjimnazin “Hoxha Tahsin” tė Sarandės.

Nė vitin 1969 transferohet nė Tiranė si redaktor e mė pas Sekretar Kolegjiumi i gazetes “Mėsuesi”. Nė vitin 1981 emėrohet zėvendėsdrejtor nė Shtėpinė Botuese tė Librit Shkollor dhe mė 1982 fillon punėn si Shef Sektori pėr Gjuhėn dhe Letėrsinė  nė Institutin e Studimeve Pedagogjike. Nė vitin 1989 del nė pension.

          Si mėsues e kuadėr nė arsim ėshtė shquar pėr pėrgatitje tė lartė shkencore, metodike e drejtuese. Si gazetar e studiues ka shkruar me  qindra shkrime e studime shkencore pedagogjike. Si shkrimtar ka botuar 11 libra artistikė pėr fėmijė, romane, novela, vėllime me pėrralla, vėllime me rrėfenja etj.

               Tetė nga veprat e tij janė nderuar me ēmime nė konkurset kombetare tė letėrsisė pėr fėmije e tė rinj.

Ka shkruar mbi njėqind pėrralla e tregime ne organet e shtypit, pjesė pėr teatrot e kukullave, radiotregime e teletregime, radionovela, skenarė dokumentarėsh televizivė etj.

Ka dhėnė ndihmesė tė vaēantė  nė Shoqatėn Mbarėkombėtare tė Shkrimtarėve pėr Fėmijė e tė Rinj, si nėnkryetar i saj pėr njė kohė tė gjatė.

Mban shumė urdhėra e medalje dhe titullin “Mėsues i Merituar”

 

¶¶¶

 

Xhama Rushit LAME :  ( 1905 – 1992 ) Mėsues i Popullit, patriot e luftėtar pėr liri e pėrparim.

Ka lindur nė Fterrė. Pati fatin tė qe nxėnės nė ēeljen e shkolllės sė pare shqipe nė fshat, nė tetor 1916. Si kreu arsimin fillor, ende nė moshė tė njomė, shkon tė punojė nė Vlorė si hizmeqar.

Mė vonė, i ndihmuar nga Halim Xhelua, dėrgohet nė shkollėn Normale tė Elbasanit, pa e pasur arsimin e duhur. Kėtu futet nė klasat plotėsuese dhe duke qenė i suksesshėm, pranohet pėrfundimisht nė Normale, tė cilėn e pėrfundoi nė vitin 1928.

Me mbarimin e Normales, emėrohet mėsues nė Pėrmet dhe pas dy vjetėsh, mėsues nė Sarandė, ku punoi tėrė jetėn, me pak ndėrprerje.

Ka punuar sė mėsues, drejtues shkolle, inspektor arsimi dhe drejtor  i shtėpisė sė fėmijės e konviktit nė Sarandė, Delvinė, Gjirokastėr, Kuē e Konispol.

Ėshtė shquar si mėsues e drejtues i aftė, me dije  e aftėsi shkemncore e pedagogjike. Ka gėzuar respekt tė vaēantė nga gjithė populli i Sarandės e i Delvinės, ku punoi disa dhjetėvjeēarė.

Nė vitin 1956 mori titullin “Mėsues i Merituar” dhe mė 1980 titullin “Mėsues i Popullit” pėr kontribut tė shquar nė mėsimin dhe edukimin e brezit tė ri.

Lame Xhama ėshtė shquar dhe pėr veprimtari luftarake e patriotike. Ende i ri nė moshė, aktivizohet gjerėsisht nė Luftėn e Vlorės mė 1920, zihet rob e internohet nė Sazan. Nė Normalen e Elbasanit bėhet anėtar i Shoqėrisė Bashkimi dhe merr pjesė me armė nė dorė nė revolucionin e Qershorit 1924 nė pėrkrahje tė Fan Nolit.

E pret me urrejtje pushtimin fashist mė 1939, merr pjesė nė demonstrata dhe jep ndihmesė tė vaēantė dhe tė hapur nė edukimin e nxėnėsve me ndjenja atdhetare e kundėr fashizmit. Pėr kėtė transferohet nga Saranda nė Konsipol. Po dhe kėtu shquhet pėr veprimtari patriotike e shoqėrore. Mė 1940, me vendim tė posaēėm  “spastrohet” nga arsimi, si mėsues antifashist.

Nė kėtė kohė kthehet nė Fterrė dhe i kushtohet tėrėsisht pėrkrahjes sė Luftės Nacionalēlirimtare. Merr pjesė nė ēetėn territoriale. Nė vitin 1942 zgjidhet nė kėshillin  nacionalclirimtar tė fshatit, mė 1943 emėrohet akonomat i materialeve tė luftės pėr partizanėt, tė kapura ushtrisė italiane pas kapitullimit etj. Ndihmesė tė vaēantė dha gjatė Luftės e fill pas saj pėr arsimimin nė zonat e ēliruara. Ėshtė anėtar i komisionit arsimor pėr Bregdetin, Kurveleshin e Poshtėm e Rrėzomėn. Zgjidhet delegat e merr pjesė nė  Konferencen e Dytė Arsimore nė Lipė tė Pėrmetit nė gusht 1944 etj

Pėr pjesėmarrjen ne luftėn Nacionalēlirimtare ėshtė dekoruar me medaljet e Ēlirimit, tė Kujtimit dhe tė Trimėrisė.

 

¶¶¶

 

 

Xhama Yzeir LEK ( 2 janar 1940) : Mjek higjienist dhe neuropsikiatėr, botues tekstesh arsimore , me ndihmesė tė vaēantė nė zonėn e Labėrisė.

Lindi nė Fterrė. Arsimin fillor e shtatėvjeēar i kreu nė Gjirokastėr.. Nė vitet 1954-58 mbaron nė Tiranė Politeknikumin Mjekėsor

Nga viti 1958 deri mė 1966 punon  nė rrethin e Vlorės si ndihmėsmjek nė drejtorinė e shėndetit, nė spitalin psikiatrik dhe nė fshatrat Gorisht e Brataj. Edhe gjatė kryerjes sė ushtrisė punoi nė spitalin ushtarak te Kavajės.

Nga viti 1966 deri mė 1971 kreu studimet e larta nė UT nė Fakultetin e Mjekėsisė dhe prej kėtij viti deri mė 1987 ka qenė drejtor i  Higjenės dhe Epidemiologjisė nė Gramsh dhe mė pas higjenist nė Kombinatin Metalurgjik nė Elbasan. Mė 1991 deri mė 1998 punon si mjek nė spitalin psikiatrik tė Vlorės dhe mė pas, pėr dy vjet, mjek nervolog nė Vorė tė Tiranės, deri mė  2000, kur del ne pension.

Nga viti 2000 deri mė 2005 ėshtė pedagog i jashtėm nė Fakultetin e Infermjerisė Tiranė.  Ka dhėnė mėsim dhe nė shkollėn e mesme mjekėsore nė Vlorė. Ėshtė autori kryesor i tekstit  “Terminologjia  mjeksore e gjuhės latime”, si dhe i dy miniteksteve, pėr higjienėn dhe pėr mikrobiologjinė pėr shkollėn e laborantėved dentarė “Medikadent”.

Me njė vjetėrsi pune 20-vjeēare, fitoi tė drejtėn e specialistit higjienist, ndrėsa nė vitet 1976-1977 u specializua edhe pėr neurologji pranė Fakultetit tė Mjekėsisė nė Tiranė.

Pėr gati 15 vjet punoi me pėrkushtim nė zonėn e Labėrisė nė rrethin e Vlorės.

Ėshtė nderuar me urdhėra e medalje.

 

¶¶¶

 

 

Zani  Sulo NEIM  (1896-1978) : Mėsues me kontribut tė shquar pėr Fterrėn dhe krahinėn e Kurveleshit., i nderuar me Urdhėrin e Flamurit

Ka lindur nė Fterrė. Pas shkollimit fillestar, kreu dhe kurse pėr mėsues. Ka punuar si mėsues nė Amonicė, Kuē, nė Delvinė, nė Progonat, Gusmar, Borsh, Kallarat etj. Njeri i nderuar qė punoi me pėrkushtim pėr mėsimin dhe edukimin e nxėnėsve tė Fterrės pėr gati 40 vjet. Ėshtė shquar pėr vullnet e korrektesi tė vaēantė. Nga duart e tij kane dalė qindra nxėnės qė kanė shkėlqyer nė vitet mė tė larta tė shkollimit nė mbarė vendin.

 Pėr merita tė shquara nė arsim, nė vitin 1957 ėshtė nderuar me Urdhėrin e Flamurit me motivacionin pėr kontributin e tij tė vlefshėm nė edukimin e brezit tė ri, me punė tė rregullt e tė pandėrprerė.

 

¶¶¶

 

 Zeneli Rrapo GURO ( 1939 ) : Gazetar, shkrimtar, veprimtar shoqėror,  me kontribut tė shquar pėr Fterrėn.

        Lindi nė Fterrė, ku kreu arsimin fillor. Shtatėvjeēaren e mbaroi nė Kuē. Shkollėn e mesme pedagogjike e pėrfundoi nė Tiranė. Nė vitet 1960-1964 pėrfundon studimet nė UT nė degėt Gjuhė e Letėrsi Shqipe dhe Pedagogji e Psikologji. Ka dhėnė provimet pasuniversitare pėr filozofi dhe ka kryer kursin e lartė tė filozofisė nė Tiranė.

Pėr shumė vite ka punuar si mėsues dhe si pedagog i jashtėm nė shkollat e larta., si drejtues rinie nė rrethin e Vlorės, ka qene drejtor i shtėpisė sė kulturės nė Sarandė dhe nė vitet 1982-1988 ka punuar nė administratėn e lartė tė shtetit, pranė Presidentit tė Shqipėrisė . Aktualisht punon pranė grupit parlamentar tė PSSH-sė.

Pėr rreth 18 vjet ka punuar e drejtuar nė shtypin lokal dhe atė qendror. Veē kėsaj, ėshtė shquar si bashkėpunėtor nė shtypin e pėrditshem e periodik dhe nė radjo e television. Ėshtė autor i disa skenarėve pėr dokumentarė televizivė.

Ka dhėnė njė kontribut tė shquar pėr Fterrėn dhe ėshtė bashkėbotues i gazetės “Fterra jonė”.

Dallohet dhe si krijues e botues. Nė vitin 1978 nxori nė dritė librin humoristik “Pa mua rrethi ngec nė vend”. Nė vitin 2004 botoi librin “Ne tė lam, po Ti s’na le,/ Se Ti vjen, ku vemi ne…”, kushtuar Fterrės, po dhe mė gjerė, ku janė pėrmbledhur memorje, skica, meditime, mėnēuri, portrete, intervista, reportazhe e kumtime kushtuar fshatit tė lindjes e bijeve tė tij. Kėto pėrshkohen nga ideja themelore e tij se “Sado qė tė bėsh pėr Nėnėn, pėrsėri je borxhli; sado qė tė bėsh pėr vendlindjen, prapė ke bėrė pak”.

                                                                          

¶¶¶

 

 

Zeneli Rrapo SAKO (1934 – 1979 ) : Kryetar i Kėshillit tė Bashkuar, pėrgjegjės sektori, veprimtar i shquar pėr Fterrėn.

 Lindi nė Fterrė . Arsimin fillor dhe 7- vjeēar e kreu nė vendlindjen e tij.

Eshtė nga vullnetarėt e parė tė aksioneve tė rinisė. Nė vitin 1950 shkoi vullnetar pėr  dy muaj nė  hekurudhėn Peqin-Elbasan dhe nė 1953 pėr njė muaj vullnetar nė minierėn e Selenicės. Nė l953-1956 kreu detyren ushtarake tre vjet ne kufi, nė Tropojė. U kthye nė Fterrėn-kooperativė, ku punoi nė blegtori e bujqėsi. Nė 1958 kreu kurs tremujor pėr kuadro bujqėsie-brigadjer i arave, nė Fier. Punoi si brigadjer mė 1957-1960. Kreu 2 vjet shkollėn pėr pėrgatitjen e kuadrove nė Tiranė pėr organizim e drejtim bujqėsor. Pasi shkoi vullnetar pėr njė vit (1966-67) nė Veri, pėr organizimin dhe drejtimin e kooperativės bujqėsore nė Klenjė-Dibėr, u rikthye nė Fterrė.

Me bashkimin nė kooperativėn Borsh-Fterrė-Ēorraj, punoi pėrgjegjės sektori Fterrė-Ēorraj. Pėr disa vjet kreu detyrėn e sekretarit tė Byrosė sė Kooperativės sė Bashkuar. Ndėrsa pėr pesė vjet, deri nė mars 1979, kreu detyrėn e Kryetarit tė Kėshillit tė Bashkuar Borsh-Fterrė-Ēorraj. U vra nė aksident automobilistik nė krye tė detyrės.

  Punoi nė Fterrė dhe iu  pėrkushtua Fterrės si drejtues mbi 20 vjet rresht. Motivi i jetės sė tij ishte: Jeta nder e nderi jetė, fjala-fjalė e puna-punė.      

 

¶¶¶

 

Zhupa Godo HALIT ( 22 mars 1936 ) : Ushtarak i lartė, shef katedre.

Ka lindur nė Fterrė, ku kreu dhe arsimin fillor. Shkollėn shtatėvjeēare e kreu nė Kuē. Nė shtator tė vitit 1954 mbaron shkėlqyeshėm Shkollėn e Bashkuar tė officerėve. Nga viti 1954 deri nė vitin 1960 mbaron studimet nė Akademinė e Mbrojtjes Bregdetare nė Riga tė Letonisė, ku u pranua dhe nė parti.

Mbas studimeve, shėrben fillimisht nė nėnrepartet e artilerisė bregdetare nė Shėngjin e Durrės dhe nė vitet 1962-63 zėvendės shef i artilerisė sė ushtrisė.

Nė vitin 1963 fillon karierėn si pedagog nė Shkollėn e Bashkuar tė oficerėve, ku punoi pėr rreth gjashtė vjet me radhė. Nga viti 1969 deri nė vitin  1973  kryen detyrėn e Shefit tė Katedrės  tė Artilerisė Bregdetare po nė kėtė shkollė.

Nga viti 1973 deri mė 1978 punon si komandant i Regjimentit tė Mbrojtjes Bregdetare nė Durrės dhe mė pas, deri nė vitin 1989 komandant i Artilerisė nė Flotėn Luftarake Detare.

Qė nga viti 1992 e nė vazhdim ėshtė kryetar i Komisionit tė Mbikqyrjes  nė Partinė e Alencės Demokratike.

Ėshtė dekoruar me shumė urdhėra e medalje tė shėrbimit ushtarak.

 

¶¶¶

 

Zhupa Islam (10 tetor 1943) Drejtues nė administratėn shtetėrore, inxhinier ndėrtimi, studiues e projektues.

Ka lindur nė Fterrė ku kreu dhe shkollėn fillore. Arsimin e mesėm dhe tė lartė i kreu nė Tiranė. Nė vitin 1968 diplomohet nė Universitatin e Tiranės inxhinier ndėrtimi  me specialitet ndėrtime hidroteknike dhe rruga ura.

Qė nga viti 1969, pra mbi 35 vjet, punon si studiues e projektues, kryesisht nė Institutin e Studimeve e Projektimeve Hidroteknike nė Tiranė.

Ėshtė studiues e projektues nė rreth 70 projekte me rendėsi lokale e kombėtare, ndėrmjet tė cilave edhe pėr hidrocentralet e Fierzės, Komanit, Banjės, pėr ujėsjellsa e ujėmbledhėsa, pėr shfrytėzim tė pasurive ujore, pėr rrugė e ndėrtime tė tjera hidroteknike, deri te  projektzbatimi i sistemimit dhe mbrojtjes tė “Syrit tė Kaltėr” nė lumin e Bistricės i vitit 2002, etj.

Prej vitit 1982 e nė vazhdim ėshtė pėrgjegjės i grupit tė studimeve tė shfrytėzimit hidroenergjitik e kompleks tė lumenjve nė Institutin  e Studimeve dhe tė Porojektimeve Hidroteknike, ndėrsa qė nga viti 1993 ėshtė kryespecialist dhe pėrgjegjės i sektorit tė studimeve perspektive nė ISPH.

 

¶¶¶

 

             Zhupa Godo NAXHI ( 3 janar 1930 ) : Drejtues i lartė ushtarak.

             Lindi nė Fterrė. Mbas arsimimit fillestar, mbaroi shkollėn ushtarake “Skėnderbej” dhe mandej ciklin e plotė tė studimeve pėr artileri tokėsore. Ka mbaruar Akademinė Ushtarake dhe arsimin e lartė nė degėn e filozofisė.

            Ka njė karrierė tė gjatė ushtarake nė detyra tė ndryshme komanduese shtabi e pedagogjike. Trembėdhjetė vjetėt e fundit punoi si komisar brigade pėr artilerinė.

               Ėshtė dekoruar me 13 urdhėra e medalje.

                                                  

¶¶¶

 

 

Zhupa Memet PASHO ( 20 qershor 1924 ) : Ushtarak i lartė, shef katedre.

Ka lindur nė Fterrė. Qė nė vitin 1942 pėrfshihet nė Luftėn Nacionalēlirimtare nė ēetėn territoriale tė Fterrės dhe  nė “Hajredin Tremishti”. Nė nėntor tė vitit 1943 bėhet  pjesėtar i Brigadės sė Parė Sulmuese, ku merr pjesė nė 36 luftime, si partizan, komandant toge e komisar kompanie, deri nė ēlirimin e Atdheut e tė Kosovės. Pranohet nė parti nė janar tė vitit 1944.

Nė vitet 1946-51 punon si komisar batalioni i marinės luftarake nė Durrės dhe instruktor i degės politike nė mbrojtjen bregdetare.

Nga viti 1952 deri mė 1955  kryen studimet e larta nė Akadminė Politke nė Moskė dhe pėr 3-4 vjet, deri mė 1959 punon si instruktor i pėrgatitjes politike tė ushtrisė. Pa shkėputje nga puna, nė vitin 1960 mbaron dhe UT  nė degėn ehistori-gjeografi dhe emėrohet komandant i raketave tokė-ajėr, ndėrsa mė 1969 fillon punėn si shef i Katedrės sė Kursit Politik nė Akademinė Ushtarake. Gjatė kohės qė punoi nė Akademi  realizoi edhe disa tema studimore-shkencore pėr veprimet e ligjeve tė dialektikės nė luftėn e armatosur. Po nuk i dhanė gradė shkencore dhe u dėnua padrejtėsisht,  si shumė kolegė ushtarakė, pėr pikėpamjet e shfaqura. Nė vitin 1975 kėrkoi lirimin nga ushtria dhe  iu pranua.

Mban shumė  urdhėra dhe medalje.

 

¶¶¶

 

                      

Shėnim:

Hartimi i kėtij materiali bazė u bė nga Komisioni pėr Fterrėn, i pėrbėre nga Bardhyl Xhama (kryetar) dhe  Muzafer Korkuti, Jakup Mato e Guro Zeneli (anėtarė)

 Ka ndihmuar  mė sė shumti Agron Xhama me materiale, kompjuterizimin e fotografitė. Ndihmesė nė hartimin e zėrave tė vaēantė kanė dhėnė edhe Rexho Kurupi, Islam Zhupa, Lutfi Dusha, Bajram Sadikaj, Lek Xhama, Zaēe Malo, Halit Zhupa, Vexhi Gjoni e shumė tė tjerė.

 

Enter supporting content here